Wiesenthal havi 300 dollárért dolgozott a Moszadnak?

A Die Presse részleteket közöl egy a napokban megjelenő könyvből, mely szerint Simon Wiesenthal Moszad-ügynök volt. A Die Welt arról tudósít, hogy német elkövetők a felelősek az amerikai történelem legnagyobb élelmiszercsempész-botrányáért.

2010. 09. 03. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap meglepő információkat közöl egy a napokban megjelenő könyvből. A 2005-ben elhunyt Simon Wiesenthal az izraeli titkosszolgálat ügynöke volt – állítja új könyvében a tekintélyes izraeli történész, Tom Segev. A Náci áldozat, náci vadász: Simon Wiesenthal élete című könyvet szeptember 15-én mutatják be.

A könyv megállapításai szerint Wiesenthal a nemzetiszocialista rezsim bűnözői utáni vadászata során nem volt mindig egyedül. Tíz éven keresztül a Moszadnak dolgozott havi 300 dolláros fizetésért. A titkosszolgálat fizette kis bécsi irodájának a berendezését is 1960-ban. Ráadásul Wiesenthal kapott egy izraeli útlevelet annak ellenére, hogy nem rendelkezett a zsidó állam állampolgárságával.

Wiesenthal részvételével már 1948-ban megkísérelték Adolf Eichmann elfogását Ausztriában. Három Moszad-ügynök mellett az osztrák biztonsági szervek is részt vettek az egykori SS-Obersturmbannführer elleni akcióban. Felkutatták Eichmannt Altausseében, ahol a felesége és a gyermekei akkoriban éltek, de a várakozásokkal ellentétben nem látogatta meg őket karácsonykor. Eichmannt végül 12 évvel később Argentínából rabolták el, és egy Izraelben lefolytatott per után kivégezték.

A könyv állítólag izgalmas részleteket tartalmaz Wiesenthal konfliktusáról Bruno Kreisky egykori szocialista szövetségi kancellárral. Kreisky intenzíven figyeltette Wiesenthalt.

Az 1908-ban, az akkor Ausztriához tartozó Galíciában született Wiesenthal öt koncentrációs tábort is túlélt. Végül 96 esztendős korában Bécsben hunyt el, temetése Izraelben volt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap tudósít az Egyesült Államok egyik legsúlyosabb élelmiszerbotrányáról. Az Egyesült Államokban tíz német állampolgár ellen emeltek vádat hamisított kínai méz illegális behozatala miatt.

Mint arról az igazságügy-minisztérium beszámolt, egyikük a német élelmiszer-ipari konszern, az Alfred L. Wolff GmbH egykori vezető menedzsere. A minisztérium adatai szerint vádat emeltek egy kínai állampolgár ellen, az ügyben hat olyan cég ellen is folyik vizsgálat, melyek kapcsolatban álltak a konszernnel. Mindegyiküket nemzetközi összeesküvéssel vádolják, mert hamisított címkékkel ellátott mézet importáltak Kínából, hogy megtévesszék a vásárlókat a termelő országot illetően.

A hamisítás célja volt, hogy kijátsszák a dömpingellenes vámokat, amivel majdnem 80 millió dollárt (62,5 millió eurót) kívántak megspórolni. Az illegálisan az Egyesült Államokba szállított mézben ezentúl részben tiltott antibiotikumokat is találtak. A hatóságok szerint ez az amerikai történelem legnagyobb élelmiszer-csempészeti botránya. A cégek 40 millió dollár értékben importáltak mézet Kínából. Az államügyészség szerint a vádlottak olcsó mézet vittek be az országba, ezekből korábban kiszűrték a pollent és egyéb nyomelemeket, melyek a termék kínai eredetére utaltak volna. Más esetben a kínai mézet indiaival keverték össze, hogy leplezzék a termék eredetét. A vádlottak hamisított laborvizsgálati eredményeket rendeltek, hogy a mézet az antibiotikumtartalom ellenére értékesíteni tudják.

Összesen 15 személy ellen emeltek vádat, hatot közülük őrizetbe vettek, kilenc vádlott azonban külföldön tartózkodik. Ellenük elfogatóparancsot adtak ki, és a távollétükben kezdték el az eljárást. Az őrizetbe vettek elismerték a felelősségüket és együttműködnek a hatóságokkal. A felelősöket 20 év börtön és pénzbüntetés fenyegeti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.