A La Nación szerint a görög Liberisz Polihronopulosz, az ELMIN vezérigazgatója kijelentette a spanyol EFE hírügynökségnek, hogy magától értetődő a meghívás, mert ugyanazt a munkát végzik, és ugyanazokkal a kockázatokkal. Hozzátette, a chilei eset bebizonyította, hogy egy hasonló baleset ellenére sosincs veszve semmi. A meghívás pedig természetesen a bányászok és a cég alkalmazottainak ötlete, de nem volt hajlandó elárulni, hogy kik állják az utazás és az itt tartózkodás költségeit.
A bányászok titokban és álruhában távoztak a kórházból
Csütörtök este fél tíz körül három bányász hagyhatta el a kórházat: a 34 éves Édison „Kocogó” Pena, az 54 éves volt katona, Juan Illanes és a 23 éves bolíviai Carlos Mamani. Utóbbiért személyesen a bolíviai elnök, Evo Morales utazott el Copiapóba. Eredetileg vele akart visszatérni, de Mamani csak a jövő héten szerdán utazik La Pazba, feleségével, Elizabethtel, és nem árulta el, hogy miért nem tartott az elnökkel. Testvérei szerint valószínűleg elfogadja az elnök ajánlatát a méltó munkáról, de szeretne visszatérni Chilébe, miután a bolíviai fővárosban, La Pazban eltölt két napot. Még el kell intéznem egy-két dolgot, aztán majd eldöntöm, hogy visszatérek-e Bolíviába – célzott a csődeljárás alá helyezett San Esteban bányavállalattól várt végkielégítésre. A három bányászt nagy üdvrivalgás köszöntötte, és alig tudtak szabadulni a tömegtől és a sajtótól, amelynek munkatársai kíváncsi kérdésekkel ostromolták őket. A kórház orvosai és a bányászok levonták a tanulságot az első fogadtatásból, és másnap a már csak „huszonnyolcak” titokban kimenekültek, többen építőmunkásnak öltözve. Johanna Pino, kineziológus doktornő egy sor tanácsot adott a kórházat elhagyó bányászoknak, például azt, hogy ne hagyják abba a tornagyakorlatokat, őrizzék meg jó erőnlétüket.
Csak ketten maradtak a kórházban
Bár a kórház nem árulta el, hogy melyik két bányász szorul még kórházi kezelésre, a La Nación megadta két tippjét: ha hinni lehet a lapnak, akkor a széles jókedvéről világszerte megismert Mario Sepúlveda „élvezi tovább” Copiapó orvosainak vendégszeretetét. A lap tudni véli a diagnózist is: viharos érzelemnyilvánítások tünetegyüttesére hivatkozik. A másik bányász nevét nem árulták el, de az biztos, hogy az ő rossz fogait kell tovább kezelni. Jorge Montes, a copiapói kórház igazgatóhelyettese szerint még pénteken legalább tíz bányász hagyhatja el a kórházat. Szerinte minden remekül megy, úgy, ahogy eredetileg is remélték. Aztán kiderült, hogy miután Pinera közös fényképet készített velük, az említett két bányászon kívül péntek este mindenkit hazaengedtek. Jaime Manalich, egészségügyi miniszter viszont aggódik néhány bányász lelkiállapota miatt, de azért is, mert a médiumok érdeklődése inkább zaklatásnak számít, és többet árt, mint használ. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a bányászoknak most nyugalomra és pihenésre van szükségük egy ideig. Csak így tudják leküzdeni a vissza-visszatérő érzelmi hullámvölgyeket és az álmatlanságot.
Törvény írja majd elő a bányák biztonságát is
Sebastián Pinera elnök kiadta az utasítást kormányának, hogy gyorsítsák föl a munkavállalók biztonságát szavatoló törvény kidolgozását, hogy elfogadja a parlament mindkét háza, mire október 25-én vendégül látja a bányászokat a La Moneda palotában. Pinera a csütörtöki kórházlátogatáson ismét megígérte a bányászoknak is, hogy többé nem dolgozhatnak olyan körülmények között, mint amilyenek között ők voltak kénytelenek. A La Tercera gyorsmérleget vont és megállapította pénteki írásában, hogy csak idén 35 bányász vesztette életét hasonló balesetekben. Például csütörtökön egy aranybányában vaslemez esett egy bányászra a Botón de Oro nevű bányában, aki bele is halt a balesetbe. Egyelőre Brazília az első olyan ország, amely már be is jelentette, hogy követi a chilei példát, és felülvizsgálja a 64 föld alatti bánya munkakörülményeit. Az államfő a mentési munkálatok felgyorsulása miatt halasztotta el eheti európai útját, amelynek keretében Nagy-Britanniába, Franciaországba és Németországba hívták. A közgazdász végzettségű és a Harvard egyetemen továbbképzett Pinera előadást tart mindhárom ország patinás alma materén – az oxfordi, a párizsi Sorbonne, és a berlini Humboldt egyetemen. A Szent Lőrinc-akció sikere miatt biztos, hogy zsúfolt előadóterem várja mindenütt.
Világ körüli útra indul a Főnix 2 mentőkabin
Rodrigo Hinzpeter, a chilei belügyminiszter közölte a közszolgálati tévében, hogy a nagy érdeklődésre való tekintettel megszervezik a mentőkabin nemzetközi bemutatását, és hamarosan közlik, melyek a szerencsés országok. Az biztos, hogy a körút után múzeumba kerül, de Laurence Golborne szerint az elnöknek kell majd eldöntenie, hogy két település közül melyiknek ítéli oda. Ugyanis a bányához közeli Copiapó és a február végi földrengést és szökőárat egyaránt megszenvedő Talcahuano is igényt tart rá. Utóbbi város polgármestere azzal érvel, hogy a mentőkabinnak azért kell náluk helyet kapnia, mert ott üzemel a mentőkabint elkészítő Asmar gyár. (tercera.cl, lanacion.cl, elmercurio.com – Chile)
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése