Mexikó – Eluniversal.com
A legveszélyesebb mexikói város, Ciudad Juárez orvosairól cikkezett az El Universal. A milliós nagyváros gyógyítói a múlt héten és márciusban is tüntettek, amiért nehéz körülmények között kell ellátniuk munkájukat, ráadásul szinte bujkálniuk kell, nehogy elrabolják vagy megöljék őket. A végzett orvosok értelemszerűen nem hajlandóak állást vállalni az Egyesült Államokkal szomszédos államokban, az elhatalmasodó erőszak miatt. Így a betegeket kétszeresen is sújtja, ha valamilyen betegség megtámadja őket, mert egyrészt valóságos „Odüsszeiát” kell bejárniuk, mire találnak egy orvost és megfelelő kezelést kapnak. Másrészt a kezelésig el kell viselniük a betegséggel vagy sérüléssel járó fájdalmakat is.
Az orvosok nem mennek ki beteghez éjszaka, még saját kórházukba sem, mert nem vállalják az életveszélyes kalandot. Az ügyeletes orvosok ezért csak stabilizálják a betegek vagy sérültek állapotát, majd megvárják a kezelőorvost. Eközben Ciudad Juárezben egyre kevesebb a gyógyszer is, mivel a laboránsok negyven százalékát költségmegtakarítások miatt elküldték az állami laboratóriumokból. Ráadásul a helyi körülményeket látva a gyógyszergyárak nem látnak elég piaci lehetőséget a forgalom ellátására, az orvosok nem kapnak tájékoztatást az új készítményekről. Sőt nem tartják meg a továbbképzési tanfolyamokat az új készítményekről, tehát az orvosok sem tudják felírni ezeket a gyógyszereket.
Brazília – Folha.uol.com.br
A brazil napilap gazdasági rovata közölte a brazil távközlési vállalat, az Anatel hírét, miszerint már több mint 191,47 millió maroktelefonról tudnak a világ ötödik legnagyobb területű és népességű dél-amerikai országában. (Brazíliában tavaly több mint 191 millióan élnek – a szerk.) A mobiltulajdonosok túlnyomó többsége – 82,1 százaléka – kártyát használ. Csak szeptemberben 2,04 millió új mobilt vásároltak, és az Amazóniában fekvő Rondonia államban – Bolívia szomszédságában, másfél millió lakossal – szeptemberben több mobil működött, mint ahányan élnek az állam területén. Összesen négy mobilszolgáltató fedi le a brazil lakosok ellátását: a Vivo vezet 30,14 százalékos piaci részesedésével, utána következik a Claro (25,47), őt követi a TIM (24,52), a negyedik pedig az Oi (19,51).
Rátámadt a kalauzra egy férfi