Erőt demonstrál a brit flotta

A portugál Diário de Notícias és a Jornal de Negócios is nagy terjedelemben foglalkozik a jövő évi költségvetés, vagyis az egy éven belül immár harmadik megszorítócsomag tételeivel. Az argentin lapok – Página12, Clarín és La Nación – összefoglalták, hogyan reagált néhány érdekelt fél arra a brit hadgyakorlatra, amely most is zajlik a vitatott hovatartozású Falkland-szigeteknél.

2010. 10. 17. 15:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

dn.sapo.-pt, jornaldenegocios.pt – Portugália

A portugál költségvetés vitája során sorozatosan érzékeny lakossági csoportokat sújtanak az adózási tételek bővítésével vagy a kedvezmények megvonásával. De van egy olyan terület, ahol a pénzszűke miatt talán most keményebb lesz az állam is. Mivel a szerencse- és hazárdjátékokat ellenőrző önálló intézmény beleolvad a gazdasági tevékenységeket és az élelmiszerellátást ellenőrző hatóságba (ASAE), a kaszinók vélhetően gyakoribb ellenőrzésekre számíthatnak, és büntetésekre is. Az állam jövőre 1,87 milliárd euró bevételre számít a magánosítással, mert például a már csak kisebb részben állami olajvállalatból, a Galpból újabb 7 százalékot értékesít (ezzel már csak 26 százalék marad állami tulajdonban). Többek között tervbe vették a portugál vasúti teherszállítás (CP-Cargo), az energiavállalat (REN) és a repülőterek eladását is. A befolyó összeget teljes egészében a külső adósság törlesztésére fordítják. A pénzügyminiszter, Fernando Teixeira dos Santos egy szombati sajtótájékoztatón azt mondta, hogy egyszerű és mértékletes életvitellel túl lehet élni az újabb portugál válságot.

Clarin.com.ar, pagina12.com.ar, lanacion.com.ar – Argentína

Az argentin lapok is foglalkoznak az újabb brit hadgyakorlattal, amelyet az Argentínához jóval közelebb fekvő, de brit felségterületnek számító Falkland-(Malvin-)szigetek közelében tartanak. A vitatott hovatartozású szigetcsoportnál október végéig tart a hadgyakorlat, és a lapok különféleképpen reagáltak az eseményre. A kormánypárti Página 12 közzétette az államfő, Cristina Fernández de Kirchner álláspontját, aki provokációnak tartja a katonai erőfitogtatást. Az elnök asszony ezenkívül bejelentette, hogy többek között az ENSZ gyarmatügyi bizottságához, az Amerikai Államok Szervezetéhez (OAS) és a Dél-amerikai Nemzetek Uniójához (Unasur) fog fordulni segítségért. A sokáig kormánypárti Clarín áttekintette az 1833 óta vitatott hovatartozású szigeteknél tartott hadgyakorlatok történetét. Szerinte az elnök asszony tiltakozásából kiderült, hogy a brit fél – az 1982-es argentin-brit háború befejezése óta – mindig is tartott kisebb-nagyobb gyakorlatokat, de sose tájékoztatta róluk az argentin felet. Az ellenzéki La Nación csak az Egyesült Államok álláspontjáról írt. Philip Crowley, az amerikai külügyminisztérium szóvivője akárcsak más alkalmakkor, most is igyekezett kisebbíteni a hadgyakorlat jelentőségét. Egyúttal párbeszédre szólította a két felet. A szigetcsoport miatti ellentétek azért újultak ki, mert az év elején kiderült, hogy nagy olajmező van a szigetcsoport környékén, és Nagy-Britannia egyedül akarja azt kitermelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.