Időzített bombát jelentenek a nini-nemzedékek

Az El Universal egy új tanulmány ürügyén ismét emlékeztette a mexikói kormányt felelősségére: a se nem dolgozó, se nem tanuló serdülők egyre szaporodó úgynevezett „nini-nemzedéke” a bűnözés és a feketegazdaság kimeríthetetlen erőforrása. A kínai állam kemény választ adhat az Egyesült Államoknak (is), ha büntetőintézkedéseket vezetnének be ellene a kereskedelmi szabályok megsértése miatt.

2010. 10. 23. 15:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eluniversal.com.mx – Mexikó

A mexikói napilap egyik szombati írása figyelmeztetésnek szánja a százéves mexikóvárosi egyetem, az UNAM egyik felmérését. Kutatás már nem először állapította meg, hogy a se nem tanuló, se nem dolgozó 15-19 éves fiatalok – vagyis az úgynevezett „nini-nemzedék” tagjai – hamarosan súlyos, ha nem megoldhatatlan nehézséget jelentenek az államnak. Ugyanis egykettőre elérik az elvileg független életkort, de valójában nagyon is rászorulnak majd valakinek a segítségére. Az ilyen fiatalok döntenek leginkább az elvándorlás és a feketemunka mellett, vagy magába szippantja őket a szervezett alvilág. Főleg azokat a fiatalokat fenyegeti az említett három veszély, akik idő előtt abbahagyják középiskolai tanulmányaikat, vagy szüleiknek nincs pénzük a taníttatásukra, és rákényszerülnek az álláskeresésre. Jelenleg a kamaszok 37 százaléka távozik hamarabb az iskolákból, de ez az arány biztosan nőni fog az elkövetkező években. A fiatalok főleg három ok miatt szaporítják a már hétmilliós „nini-nemzedék” táborát: a kevés hazai munkalehetőség, az iskolai tanulmányok abbahagyása és az oktatás gyenge színvonala. Mexikó lakossága már elérte a 109 milliót. José Narro rektor részben a tanulmányra hivatkozva kéri a kormányt, úgy ismerje el a már százéves egyetem munkáját, hogy jelentősen megnöveli – a mostanihoz képest kétszeresére emeli – a felsőoktatásra fordított költségvetési összeget.

Expresso.clix.pt – Portugália

A portugál hetilap, az Expresso nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy Kína ellenintézkedéseket helyez kilátásba az Egyesült Államok ellen, amiért a szuperhatalom nyomozást kezdeményezett a világ legnépesebb országa ellen a kereskedelmi megállapodások megsértése ürügyén. Kínát bírálták azért is, mert az országban nagyon rossz munkakörülmények között dolgoznak a bányászok. Válaszul Kína kilátásba helyezte, hogy korlátozza azoknak a fémeknek – a ritkaföldfémeknek – az Egyesült Államokba szánt kivitelét, amelyeket egyebek között napelemek készítésére használnak. A ritkaföldfémeket még három technikai újdonsághoz is használják: az iphone-ok, az ipadok és az ipodok chipjeinek gyártásához. Kínában található az említett iparágakhoz szükséges fémek 95 százaléka, tehát súlyos csapást mérne néhány nyugati országra is. Kína tagadja, hogy megsértené a világkereskedelem érvényes szabályait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.