Sócrates csak brutális megoldások közül választhat?

A venezuelai lapok az újabb orosz–venezuelai találkozó kapcsán a Venezuelában megépítendő orosz atomerőművön kívül egy másik orosz–venezuelai üzletet taglaltak. A portugál Jornal de Negócios és a Público négy gazdasági szakértő utolsó, és valószínűleg elkésett figyelmeztetését foglalta össze.

2010. 10. 15. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Globovision.com, Eluniversal.com, Aporrea.org – Venezuela

Miközben Hugo Chávez venezuelai elnök Moszkvában tárgyal, a venezuelai sajtó egy érdekes és európai vonatkozású hírt vett át. Az orosz hírügynökségek ugyanis közölték, hogy a venezuelai olajóriás, a PDVSA eladja az orosz Rosznyeftnek négy német finomítóban vett részesedéseit (22,4 százalékot). A venezuelai olajcég egyik neve elhallgatását kérő forrása megerősítette a Reuters hírügynökségnek az üzletkötést, amelyről Chávez csak annyit árult el, hogy stratégiai megállapodást kötött az említett orosz céggel. A Wall Street Journal augusztusi riportja viszont az akkori első híresztelések hallatán számításokat készített, és akkor 1-2 milliárd dollárra becsülték a tervezett részvénycsere összegét. A PDVSA még érdekeltségekkel rendelkezik Svédországban és Nagy-Britanniában, valamint a Hollandiáról a minap félig leváló Curacao szigetén, Jamaicában és Kubában. A cég 2007 óta fokozatosan eladta többi, elsősorban az Egyesült Államokban birtokolt érdekeltségeit. A kormánypárti Aporrea című honlap pedig közölte, hogy egy másik orosz cég, a TNK-BP megveszi a British Petrol érdekeltségeit Venezuelában. A TNK rendelkezik a brit–orosz vegyes vállalat részvényeinek fele fölött. Chávez a következő két hétben még felkeresi Belorussziát, Ukrajnát, Szíriát, Iránt, Líbiát, Algériát és Portugáliát.

Jornaldenegocios.pt – Portugália

A portugál gazdasági napilapnak nyilatkozott az adószakértő és politikus Henrique Medina Carreira. Az 1974-es szegfűs forradalom utáni első kormány (1976–1978) pénzügyminisztere két közgazdásszal és egy vállalkozóval együtt a Público című lapban foglalta össze véleményét a második, és ezúttal kisebbségi Sócrates-kormány eddigi tevékenységéről, megalakulásának első évfordulóján. Medina Carreira és társai szerint addig ingadozott Sócrates, amíg egymásnak ellentmondó intézkedései egyre több pénzébe kerültek az adófizetőknek. Mindig későn reagált, és csak a külső nyomásnak engedett, mondta. Medina Carreira szerint tíz hónapja még választhatott volna a kiutak közül, de most már akármilyen megoldást választ, brutális lesz, ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy ha el is fogadják a költségvetést, az ország megmenekül az IMF-től. És ő is nagyon rossz jelnek tartja, hogy a költségvetésből Sócrates pénzügyminisztere nem hagyta ki a drága és felesleges nagyberuházásokat. A gazdasági világsajtó az országban uralkodó politikai patthelyzet miatt most figyeli, melyik fél javára billen majd a mérleg a költségvetési szavazás után. A legfrissebb felmérés alapján ugyanis a kormányzó szocialisták (PS) és a legnagyobb ellenzéki szociáldemokraták (PSD) is egyaránt 35 százalékon állnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.