Titkos tárgyalások az USA és Kuba között

A Kuba elleni embargó első intézkedéseinek 50. évfordulóján sűrűsödnek az események a kommunista szigetországban. Miközben a világsajtó elsősorban Fidel Castro, a volt kubai állam- és kormányfőnek az Iránnal kapcsolatos és atomháborút jósló újabb elemzésére figyelt, a szigeten más érdekes események is zajlanak.

2010. 10. 22. 4:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Például kedden Barack Obama, az Egyesült Államok demokrata elnöke ismét közölte a kubai kormánnyal – a sziget ellen elsőnek elrendelt kereskedelmi embargó ötvenedik évfordulóján –, hogy kevesli a szigeten eddig bevezetett engedményeket. Újabbakat vár, amelyek alapján megállapíthatja, hogy Raúl Castro kormánya komolyan gondolja a változásokat a szigeten. Obama valószínűleg a szabad választásokra célzott, és a piacgazdaság korlátozások nélküli bevezetésére. Obama ettől teszi függővé, hogy feloldja-e az embargót.

Kuba csütörtökön bejelentette, hogy újabb öt politikai foglyot engedett szabadon, de az egyik ellenzéki, a volt pszichológus, majd újságíró Guillermo Farinas szerint ez már nem elég. Mint ismeretes, a kubai katolikus egyház a spanyol diplomácia közvetítésével elérte, hogy Raúl Castro májustól fokozatosan szabadon engedje a még 2003-ban bebörtönzött 75 ellenzéki maradékát, az 52 másként gondolkodót. Farinas csak július 8-án hagyott fel még február 24-én kezdett éhségsztrájkjával, amelybe majdnem belehalt.

Szeptember végén titkos tárgyalásokra került sor az Egyesült Államok és Kuba diplomatái között egy amerikai vállalkozó kiszabadítása ügyében. A spanyol El Mundo kubai rovata úgy tudja, hogy maga a kubai külügyminiszter, Bruno Rodríguez tárgyalt Arturo Valenzuelával, az amerikai külügy térségi felelősével. Valenzuela megírta a lapnak, hogy szívélyes légkörben tárgyaltak, de nem jutottak érdemi döntésig. Alan Gross a washingtoni kormány által pénzelt egyik kubai program keretében ugyanis turista útlevéllel járt Havannában, de tavaly decemberben letartóztatták a havannai repülőtéren. A kubai hatóságok azzal vádolják, hogy kémkedett és felforgató tevékenységet végzett. Tény, hogy Gross olyan elektronikus készülékeket osztogatott a sziget másként gondolkodóinak, amelyekkel foghatók műholdas adások is.

(elmundo.es – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.