Véget ért a Szent Lőrinc-akció – sír és ünnepel az ország

Csaknem 22 óráig tartott a Szent Lőrinc-akció, amelynek keretében a két utolsó vájár, a harminckettedik Ariel Ticona helyi idő szerint 70 nap után szerda este ért föl a felszínre, mindössze tíz perc alatt. A harmincharmadik, vagyis utolsó bányász, Luis Urzúa (Don Lucho) pedig szintén nagyon hamar fölért, és a rá várók gyűrűjében az őt végig jellemző derűs nyugalommal fogadta az elnök, Sebastián Pinera ölelését. Utána minden bizonnyal egész Chilében énekelték a himnuszt, nemcsak az utolsó bányászt fogadó mentőcsapat és a hozzátartozók. • Luiz Urzúa lesz a harmincharmadik, bezárják a chilei bányát

2010. 10. 14. 3:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ticonáról azt tudni, hogy a 29 éves bányász szeptember 14-én lett apa, és feleségével – Elizabeth Rochasszal – együtt a Remény táboráról az Esperanza nevet adták a kislánynak. Ticona végül megkapta a szülésről készült videofelvételt, mert eredetileg apás szülésre készültek. Ő árulta el apjának a Szent Lőrinc-akció kezdete előtti napon írt levelében – ő pedig a sajtónak –, hogy augusztus ötödike óta végig életveszélyben voltak a bányászok, mert rendszeresen mozgott a föld.

Az 54 éves „Don Lucho” 21,55 perckor – európai idő szerint 2,55 perckor – ért föl a mentőkabinnal, úgy, ahogy eddig, a lehető legnagyobb nyugalommal. A spanyol El Mundo megjegyzése szerint ő volt az, aki augusztus 23-án olyan nyugodtan tárgyalt a bányaügyi miniszterrel, mintha nem is a bányászok, hanem Laurence Golborne szorult volna az ő segítségére. Augusztus 22-ig, amikor is a szonda végül lejutott a menedékükbe, Luis Urzúa szervezte meg a lent maradtak életét a bányaomlástól eltelt 17 nap alatt, és három részre osztotta az életteret: alvásra, étkezésre, és a szükségvégzésre. Az ő irányításával osztották be a maradék élelmet is, és a többiek elismerték vezető szerepét.

Bár a hat mélységi mentőnek még vissza kell térnie a 622 méteres mélységből, az országban már mindenki elkönyvelte és ünnepli a rendkívüli sikert. A San José bányától 45 kilométerre északra fekvő Copiapóban óriási ünnepléssel várják a bányászokat, de csak azokat, akiket engednek ünnepelni. Hármuknak ugyanis kórházban kell maradniuk, a többieket már csütörtökön kiengedik az orvosok: egyikük akut tüdőgyulladástól szenved, ezért azonnal intenzív gyógyszeres kezelésre fogták. Másik két társukra is fájdalmas szájsebészeti beavatkozás vár. Az orvosok eredetileg 48 órás feszített tempójú műszakra számítottak, de örvendetes módon a legtöbb bányász több mint kielégítő egészségi és lelkiállapotban van. Erre a legjobb példa a másodikként kimentett Mario Sepúlveda, akinek a széles jókedvéről készült felvételek azóta bejárták a világsajtót. Mint emlékezetes, az egyébként is mókamester Sepúlveda nem jött üres kézzel a 622 méteres mélységből: szikladarabokat osztogatott kollégáinak, és még az elnök kezébe is nyomott egy aranyat tartalmazó ércet. Az eseményt a chilei TVN szerint legalább egymilliárd néző követte figyelemmel az egész világon. Az argentin Clarín egy példát említett a múltból: becslések alapján 600 millióan látták az Apollo-11 űrhajó Holdra szállását 1969-ben.

(tercera.cl, lanacion.cl, elmercurio.com – Chile, elmundo.es, lavanguardia.es, elpais.es – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.