Az eredmények elemzése során megállapítható, hogy eltérően szavaztak a városokban, mint vidéken, valamint a német és a francia többségű kantonokban. Így a német kantonokban, egyedül Basel-város kivételével, mindenütt elfogadták a javaslatot. A legnagyobb, 60 százalék feletti támogatásra a belső svájci kantonokban számíthatott a javaslat, Glarusban, Appenzell Innerrhodenben és Thurgauban. A francia többségű Jura, Genf, Freiburg, Waadt és Neuenburg kantonokban a többség elutasította a javaslatot. (A korábban általában a franciákkal együtt szavazó tessini olaszok igent mondtak a kezdeményezésre – a szerk.) Az SVP javaslata a bűncselekményt elkövető külföldiek kiutasítást írja elő. A javaslatban listában sorolják fel, hogy mi von kiutasítást maga után.
A parlament kidolgozott egy ellenjavaslatot, amelyről ma szintén szavaztak. Ez a cselekmények felsorolása helyett minimális büntetési szintet javasolt, ami kiutasításhoz vezethet. Ezenfelül integrációs lépéseket is előírtak volna a bevándorlóknak. Az ellenjavaslatokat a centrista pártok (az FDP és a kereszténydemokraták – a szerk.), valamint a szocialisták egy része támogatta. Az elgondolásnak esélye sem volt.
A kiutasítási javaslat elfogadásával megkezdődik az alkudozás a parlamentben, mivel egyesek szerint a kezdeményezés ellentétes az emberi jogi megállapodásokkal, valamint az EU-val a személyek szabad áramlásáról kötött egyezséggel. Ezenfelül néhány bűncselekmény kimaradt a katalógusból.
Első állásfoglalásaiban az SVP kemény maradt, nem mutatva nyomát a kompromisszumkészségnek. A kezdeményezők szerint a lécet nem szabad magasra tenni. Adrian Amstutz meggyőződése, hogy szigorú törvények megelőző hatást gyakorolnak. Ezenfelül a népakaratnak megfelelően már csekély bűncselekményeknél is alkalmazni kell a kiutasítást.
A kezdeményezés mozgósította a polgárokat. A becslések szerint a polgárok 53 százaléka élt szavazati jogával. Ezzel jóval a megszokott mértékek felett volt a részvételük.
(nzz.ch)
Orbán Viktor átvette a Türk Világ Legfelsőbb Rendje díjat