Oberösterreichische Nachrichten (Nachrichten.at)
A linzi napilap Népszavazás katonai szolgálatra kívánja szorítani című cikkében ismertet egy meglepő kezdeményezést. A védkötelezettséggel kapcsolatos vitát tovább gerjeszti Felső-Ausztria Bajtársi Szövetsége népszavazási kezdeményezésre vonatkozó javaslata. Szerintük újra kellene szabályozni a nők általános védkötelezettségét. „Népszavazási kezdeményezésünk magja egyrészt bevezetné az általános védkötelezettséget a nők számára, másrészt a kiegészítő szolgálatot kibővítené három teljesítési szintre” – nyilatkozta a kezdeményező Günther J. Rozenits, a szervezet elnöke és az Európai Béke és Biztonság Akadémia igazgatója a lappal folytatott beszélgetésben. Ha a kezdeményezés támogatói elérik céljaikat, akkor a jövőben a védkötelezettséget a Szövetségi Haderőnél fogják letölteni (és időtartama fél év lesz). Kiegészítő szolgálatként Rozenits szociális munkát képzel el, amely kilenc hónapig tartana. Ezenfelül alternatívaként működhet egy magas minőségű, katasztrófavédelemnél eltöltendő hat vagy kilenc hónapos szolgálat, valamint határrendészeti és terrorelhárítási tevékenység, amelynek ideje szintén fél vagy háromnegyed év lenne. Az általános védkötelezettség időtartamát az illető, egészségi állapotától függően, egy általa kiválasztott területen töltené el. „A fiatal anyákat felmentenék eme kötelezettség alól” – nyilatkozta Rozenits. A védelmi kötelezettség általunk elképzelt módosítása jelentősen hozzájárulna az integrációhoz, valamint a katasztrófák elhárításához is. Ráadásul új foglalkozásokat nyitna meg a nők előtt – érvelt a bajtársi szövetség elnöke.
Focus (Focus.de)
A müncheni hírmagazin Kölcsönös vádaskodások című cikkében tudósít a németországi atomvonatot övező vitáról és vádaskodásokról. Az atomerőművek üzemidejének meghosszabbításával a szövetségi kormány ismét életre keltett egy korábban megoldott társadalmi konfliktust, hangzott hétfőn a baloldali pártok vádja. Ők ezért a szövetségi kormányra hárítják a felelősséget a rendőrök és az atomvonat elleni tiltakozók összecsapásaiért. A Zöldek kezdeményezésére a Bundestag is foglalkozik majd az atomvonat kérdésével. Ezzel szemben a CDU és az FDP Jürgen Trittint, a Zöldek frakcióvezetőjét támadta. Ő 2001-ben, még környezetvédelmi miniszterként az akkori atomvonat ellenzőjeként józanságra szólított fel, s most a tüntetők élére áll. „Ez a színészkedés csúcsa” – nyilatkozta Hermann Gröhe, a CDU pártigazgatója. Trittin a hétvégén maga is traktorra ült, hogy egy utat elzárjon.
Stefan Mappus (CDU) baden-württembergi miniszterelnök a rendőrök és a tüntetők összecsapása kapcsán kijelentette, súlyos problémának tartja, ha azok, akik az egész feszültséget szítják, a következményekkel fenyegetőznek. Sigmar Gabriel (SPD) elnök szerint a kormány jelenlegi politikája miatt robbanásszerűen megszaporodtak a tiltakozások. Sokan rájönnek arra, hogy Gorleben nemcsak a Franciaországból érkezett atomhulladék ideiglenes tárolója, hanem virtuális végtárolónak is számít, s ezzel az atomerőművek is hosszabb ideig működtethetők, nyilatkozta az északnémet rádiónak. Szerinte az igazi botrány az, hogy Angela Merkel (CDU) 2006-ben engedett a tartományok nyomásának és elutasította az SPD javaslatát, a gorlebeni tárolási feltételek összevetését a lehetséges bajorországi és baden-württembergi telephelyekkel. A rendőrszakszervezet álláspontja ellenben másképp hangzik: ők a túl hosszú bevetések miatt panaszkodnak. A szövetségi kormány nem látja, hogy a hatóságok számára a tüntetők megfékezése túlzottan nagy feladatot jelentene.
Az események előreláthatók voltak, s a hatóságok jól felkészültek, nyilatkozta a belügyminisztérium szóvivője. A szállítás milliós költségeinek újraszabályozását elutasítja a szövetségi kormány. Uwe Schünemann (CDU), Alsó-Szászország belügyminisztere azt követelte, hogy a szövetségi kormány viselje a költségeket. Katharina Reiche (CDU) környezetvédelmi államtitkár ugyanakkor nem zárta ki a többletterhek újraosztásának gondolatát. Ugyanakkor Joachim Pfeiffer, a CDU Bundestag frakciójának gazdaságpolitikai szóvivője határozottan ellenzi a szövetségi állam költségvállalását. „Sokkal fontosabbnak tartanám annak végiggondolását, hogy akik rendzavaróként és bűncselekmények elkövetőjeként visszaélnek a demonstrációs joggal, azokat a költségeket is viseljék, amelyeket ők maguk okoznak” – nyilatkozta a Handelsblatt Online-nak.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt