Elpais.es, Abc.es, Elmundo.es – Spanyolország
Az El Mundo a spanyol titkosszolgálat (CNI) jelentéséről számolt be, amelyet idéztek a közszolgálati rádióban (RNE) is. Eszerint a Zapatero-kormány által megrendelt dokumentumból kiderült, hogy a baszk szakadár szervezet vezetése egyáltalán nem akar letenni a merényletek elkövetéséről. Azt a tényt is közli, hogy az ETA legfelső vezetése megosztott, mert nem mindenki ért egyet a fegyveres harc folytatásával. A harc pártján állók mindenképpen meg akarják akadályozni a hazafias baloldali szervezeteket és pártokat, hogy a politikai életben való szereplés oltárán feláldozzák fegyveres harcukat.
A spanyol El Paísban a lap egyik állandó baszk szakértője úgy fogalmaz, hogy már nincs mozgástere az ETA-nak, amely lassan két hónapja (szeptember 5-én) újabb egyoldalú tűzszünetet hirdetett, és nemzetközi tárgyalásokban reménykedik. Az ellenzéki néppárt (PP) és a szocialisták (PSOE) viszont politikai paktumot kötöttek az ETA ellen, és Aizpeolea úgy látja, hogy az ETA-nak nincs kiútja a mérsékelt baszk nacionalisták (PNV) felé sem, mert Zapatero velük is paktumot kötött (a nehéznek ígérkező jövő évi költségvetés elfogadása érdekében). Az elemző szerint a bonyolult szövetségek egyetlen közös célja, hogy ne legyen más választása az ETA politikai szárnyának tekintett – és betiltott – Batasuna (Egység) pártnak, mint hogy ténylegesen és a nyilvánosság előtt szakítson az ETA-val és kövesse a belőle kiváló többi szervezet példáját, azaz ne támogassa tovább a terrorszervezetet.
Az ABC viszont a madridi szocialista kormányon belül támadt ellentétekről írt, mert a baszk szocialista oktatási miniszter, Ángel Gabilondo ellentmondott a belügyminiszternek, aki október közepe óta az új „szuperminiszter” is. Alfredo Rubalcaba megtiltotta a kormány tagjainak, hogy nyilvánosan szóba hozzák az ETA ügyét, de Gabilondo tudatosan megszegte az utasítást.
A Baszkföld és Szabadság (ETA) nevű szervezet több mint 51 éve üzent hadat a spanyol államnak a baszk lakosságú spanyol és francia területek (Baszk Haza – Euskal Herria) függetlenségéért, majd egyesítéséért.
Folha.uol.com.br – Brazília
A brazil sajtó most szinte csak az ünneplő Dilmával foglalkozik és találgatja, hogy melyek lesznek első intézkedései. A Folha de Sao Paulo egyik cikke számba vette a jelenleg kormányzó vagy államfői teendőket ellátó 17 politikusnőt, és érdekes következtetéseket vont le. Charlotte Bunch, az egyesült államokbeli Rutgers egyetemen belül működő Vezető politikusnők globális központ kutatója kitűzte a női vezetők újabb célját. Igazán itt az ideje, hogy már a szuperhatalom, az Egyesült Államok is női elnököt válasszon – mondta.
Egy másik írás azt emelte ki Dilma beszédéből, hogy ő dolgozta ki a 2007-ben beindított Növekedésgyorsító programot. A harmadik írás szerzője megtudta, hogy Dilma pihen néhány napot, aztán a hét végén ténylegesen bekapcsolódik elődje, Lula da Silva programjaiba, akit elkísér Mozambikba, aztán Dél-Korea fővárosába, Szöulba, a G20-ak csúcstalálkozójára. A brazil elnök asszony bolgár származása miatt a balkáni ország sajtójában kitüntetett figyelemmel követték a választási kampányt, és már közölték is az első interjút, amelyet a szerencsés újságíró, Momcsil Indzsov készített Dilmával. A legolvasottabb bolgár hírportál, a Novinite korábban több riportban is foglalkozott vele, például megszólaltatták még Bulgáriában élő rokonait is.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?