Mégis célba ért Dilma Rousseff, Brazília első elnök asszonya

Szeptemberben még úgy tűnt, hogy az egyik brazil elnökjelölt, José Serra október 3-án nemcsak ki tudja kényszeríteni a második fordulót, hanem a maga javára tudja kihasználni a második fordulóig hátralevő csaknem egy hónapot. De elmaradt a csoda, és José Serra a nagyon kemény és a durvaságot sem mellőző kampánnyal sem tudta megszorítani vetélytársát, Dilma Rousseffet, aki nem maradt adósa a kemény támadásokban. A jövő év január elsején távozó államfő, Lula da Silva kiszemelt utódja a végső eredmények alapján az előrejelzéseknek megfelelően meggyőző előnnyel nyerte meg az elnökválasztásokat. Ezzel immár ő Brazília első és Latin-Amerika hatodik megválasztott női elnöke.

2010. 11. 01. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Helyi idő szerint este fél tízkor már matematikailag is ténynek lehetett tekinteni, hogy Brazília új államfője a bolgár származású Dilma Rousseff, a 62 éves közgazdász, aki februárig a Casa Civil élén állt 2005 óta. Vasárnap az elektronikus urnák elé szólított több 135 millió brazil szavazó döntő többsége – 55 742 891 szavazó, vagyis 56,05 százaléka – Dilma Rousseffre adta szavazatát. A 68 éves José Serra, Sao Paulo volt főpolgármestere és az azonos nevű állam kormányzója vele szemben csak 43 705 891 szavazatot, vagyis 43,95 százalékot kapott a szavazatok első összesítése alapján.


A tartózkodás a választási bíróság szerint sem volt vészes – 21 188 263 millió (21,50 százalék) –, akárcsak az üresen vagy érvénytelenül leadott szavazatok aránya: 2,30, illetve 4,40 százalék. Brazíliában kötelező a szavazás, ha valaki betöltötte már a nagykorúságot jelentő 18 évet, hacsak nem írástudatlan vagy elmúlt hetvenéves. Ezen esetekben csak önkéntes a részvétel.

Nicolas Sarkozy üdvözölte Dilmát elsőnek

Az elemzők és részben José Serra hívei is attól tartottak, hogy a halottak napja miatt kevesebben mennek majd el szavazni, de a nagy tét miatt végül csak kismértékben csökkent az első fordulóban látott igen magas részvételi arány.

A külföldi sajtó természetesen első kézből reagált, a The New York Times szerint Lula még gigászi feladatok befejezését hagyta utódjára, például az oktatás és az egészségügy átalakítását, hogy felkészülten tudják fogadni azt az új korszakot, amely rájuk is vár. A spanyol El País helyszíni tudósítónője megjegyezte, hogy Dilma megfogadta kampánystábjának tanácsát, és az utolsó hetekben kerülte öltözködésében a vörös színt. De a diadal napján, a szavazat leadásakor viselt kosztümjén már ez a szín dominált. A sajtótájékoztatóra már ismét semleges színű öltözéket választott. Egyébként nemcsak a brazil lapoknak tűnt fel, hogy még Bulgáriából is érkezett stáb az eseményre.


Fotók: Reuters


A külföldi államfők közül a francia elnök, Nicolas Sarkozy megelőzte még a venezuelai Hugo Chávezt is, és elsőnek köszöntötte sikere alkalmából. Chávez a Twitteren többek között ezt üzente az új brazil államfőnek: Fogadd gratulációmat, és üdvözöllek a klubban!

Dilma első elnöki beszéde

Dilma első elnöki beszédében természetesen megköszönte Lulának óriási segítségét, aki megüzente Dilmának, hogy azért nem megy el az ünnepségre, mert a győzelem napja csak az övé. Ugyancsak köszönetet mondott a brazil nőknek, akiknek támogatása nélkül nem győzhetett volna ilyen arányban. Dilma a beszédben határozott ígéretet tett az alkotmány, a sajtó- és a vallásszabadság tiszteletben tartására is.

(Folha.uol.com.br, Estadao.com.br, Oglobo.globo.com – Brazília, Wikipedia.org, Elpais.es, Elmundo.es, Abc.es stb. – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.