Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilapban Stefan Dietrich Egy felszabadult kancellár című cikkében kommentálja Angela Merkel költségvetési beszédét. Végre egy kancellár, ahogyan a koalíciós pártok már régóta szeretnék: támadó kedvű, vitára kész, sikerre éhes. Egy kancellár, aki nem kedvetlenül mormogja el a kormányprogramot, amint azt korábbi költségvetési vitákban tette, hanem ismét veszi a fáradságot, hogy bonyolult összefüggéseket magyarázzon el.
Angela Merkel, aki a habozást, a taktikázást és a problémák halogatását kormányzási stílussá emelte, most hirtelen felszabadultnak tűnik. Miután a második kormányzati ciklusa elején úgy tűnt, elsüllyed a koalíciós vitában, most mintha ismét szilárd talajt érezne a lába alatt. Néhány fontos konfliktust már sikerült eltakarítani az útból. A kancellár által a „döntések őszének” kinevezett időszak tisztázta a helyzetet az energiapolitikában és az egészségügy kérdéseiben, valamint a Bundeswehr jövőjét illetően.
Stabil alapot szolgáltat a kancellárnak a gazdasági fejlődés. Ritkán telt költségvetési vita olyan kedvező gazdasági előrejelzés jegyében és annyira reményt keltő konjunktúra és munkaerőpiaci adatok közepette, mint a mostani.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Florian Gathmann Jobboldali pártszárny támadja Gabriel SPD-jének irányvonalát című cikkében foglalkozik a szociáldemokraták belső vitáival. „Bátorság a szociáldemokráciához”, így nevezik az SPD konzervatív szárnyának számító Seeheimer-kör hatoldalas tézisgyűjteményét. A várhatóan komoly vitákat gerjesztő írásban drámai szavakkal ecsetelik a párt belső, „identitásválságos” helyzetét. A tanulmányban megfogalmazott tézisek a seeheimi csoport októberi müncheni találkozóján öltöttek formát. Az elemzést Garrelt Duin, a kör szóvivője készítette, aki szeretné, ha azt vitaanyagként napirendre vennék a pártvezetés januári elnökségi ülésén. „Semmi pánik, minden jó lesz. Egy ilyen életveszélyes mottóval hagyta magát az SPD elaltatni” – áll a tanulmányban. „A CDU és a Zöldek határoznak a politikai vitatémákról, az SPD alig szerepel, bennünket nem kérdeznek meg. S ez nem véletlen” – áll az elemzésben. Ez éles támadás a párt jelenlegi irányvonalával szemben, s így Sigmar Gabriel pártelnök ellen. Az alsó-szászországi politikust már régóta azzal vádolják, hogy a párt nem képvisel világos álláspontot. Ezt először most mondják ki. A pártelnök számára a támadás a lehető legrosszabb időszakban történik. A Zöldek a közvélemény-kutatásokban már majdnem utolérték az SPD-t. A szociáldemokrata párt a tavalyi választási vereség óta alig tudott javítani a helyzetén, miközben a következő hónapokban fontos tartományi választások előtt állnak.
Azért, hogy a párt ismét erőt sugározzon, Duin és társai világos középutat ajánlanak, mint Gerhard Schröder idejében. Határozottan óvnak attól, hogy az SPD közeledjen a Baloldali Párthoz. „Az SPD-től a kormányzás 2009-es elvesztésekor több választó távozott a CDU-hoz és az FDP-hez, mint a Baloldali Párthoz. A középosztály, a »polgári világ« megszólítása, ami a pártot kormányzóképessé tette” – állapítják meg. A seeheimi kör ezért tartalmában világos centrista politikát követel.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le