Vajon ki hazudott?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról, hogy Schröder cáfolja az egykori amerikai elnök állítását, miszerint félrevezette volna őt az iraki háború támogatása kapcsán. A Tages-Anzeiger tudósít a gigantikus svájci haderő leszerelési problémáiról.

2010. 11. 11. 8:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

George Bush a Döntési pontok című könyvében számol le kritikusaival, elsősorban Gerhard Schröder korábbi német kancellárral. Schröder az iraki háború előtt becsapta őt – állítja Bush. Schröder az egyik legnehezebben kiismerhető államférfi volt, akivel elnökként dolga volt – emlékezett Bush. Ezzel ellentétben elismerően szólt Angela Merkelről: „Ő gyorsan a legközelebbi barátommá vált a világpolitika színpadán.” Az összeütközés Schröderrel egy 2002-es fehér házi találkozón vette kezdetét. „Schröder akkor teljes támogatásáról biztosított iraki politikámat illetően” – írja Bush. A volt elnök azzal vádolja az akkori kancellárt, hogy később a választási kampányban feladta ezt az ígéretét. Schröder határozottan cáfolta Bush változatát. „A korábbi amerikai elnök nem mond igazat” – magyarázta Schröder Berlinben. Csak abban az esetben támogatott egy iraki bevetést, ha Irak tényleg az al-Kaida védőövezetévé és menedékévé vált volna, ami azonban nem következett be.

Tages-Anzeiger

1987. április 9-én magas rangú katonák és Uri kanton prominensei hatalmas titkos bunkert avattak Amsteg-Erstfeldnél. A svájci védelmi tárca a lap kérdésére megerősítette a föld alatti üzem létezésének hírét, melyről eddig a nyilvánosság semmit sem tudott. A Reuss-völgyi erődrendszerhez tartozó üzem az egyike annak a számtalan ingatlannak és erődépületnek, melyet a tárcavezetőnek, Ueli Maurernek a következő esztendőkben fel kell számolnia. A közelmúltban a hadseregről elkészült és kevés figyelemmel kísért beszámoló döbbenetes számokat közölt a feladat méreteiről. Annak ellenére, hogy az elmúlt öt évben már 13 ezer ingatlant számoltak fel – közte föld alatti kórházakat –, a maradék ingatlanállomány még mindig eléri a már eladottak számát. Az ingatlanok fenntartásához a hadsereg vezetésének mintegy 4,4 milliárd frankra van szüksége és további 800 millió kell ahhoz, hogy a tárca további előírásoknak, így például a környezetvédelmi szabályoknak is megfeleljen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.