20 felesége volt, ebből kilenc kiskorú

A BBC spanyol világszolgálatának érdekes írása a törvényben tiltott, de nagyon is létező kanadai többnejűségről írt. Az észak-amerikai ország bírósága pedig hónapokon belül eldönti, hogy az Egyesült Államokkal szomszédos nyugat-kanadai Brit Columbia állam Bountiful nevű településén meddig gyakorolhatják nyíltan a többnejűséget.

2010. 12. 17. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állam délkeleti csücskében fekvő faluban az 1200 főre becsült közösség több tagja mintegy ötven éve nyíltan alkalmazza a többnejűséget. Hamarosan kiderül, hogy győz-e a vádat képviselő ügyészség, vagy a vallásszabadság határait tágan értelmező álláspont kerekedik-e felül. A The Vancouver Sun a Kanadai Értékek Intézetének 2006-os felmérésére hivatkozik, amelynek alapján a megkérdezettek 82 százaléka törvénytelennek tartja a többnejűséget.

Daphne Bramham, az említett lap közírója évekig kísérte figyelemmel a Bountifulban élő mormon szekta életét és könyvet is írt tapasztalatairól Szentek titkos élete – Házasságra kényszerített gyermeklányok és hányódó fiúgyermekek a kanadai többnejű mormon közösségben címmel. A szerzőnő kifogásolta, hogy a házasságba kényszerült lányok a fő közösségtől elkülönülve élnek, és nem járhatnak állami iskolába. Az újságírónő szerint nemcsak a nők, hanem a férfiak is rosszul járnak, mert közösségükben igazából nem jut nekik eladósorba került lány, és ha elköltöznek, vallásuk és „élhetetlenségük” miatt ugyancsak elszigeteltség vár rájuk. Amíg gyermekek, azzal az ígérettel hitegetik őket, hogy ha keményen dolgoznak, lesz feleségük, de igazából rabszolgaként kezelik őket – állapította meg a könyv szerzője.

Bountifulban az utóbbi húsz év során a település vezetői egymást vádolták, hogy kiskorúakat zaklatnak, házasságra kényszerítik őket, sőt kereskednek is a kiskorú lányokkal az Egyesült Államok és Kanada között. Tavaly a közösség két vezetője szembe is került egymással, és éppen a poligámia ürügyén. Winston Blackmore ellen az a hivatalos vád, hogy 20 felesége közül 9 kiskorú volt, amikor házasságra lépett velük, sőt négyen közülük még csak 15 évesek voltak. James Olert azzal vádolják, hogy két felesége van. A mormon egyház fő irányzata egyébként hatvan éve betiltotta a többnejűséget, és a törvény betűje öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatja a vétkest. De eddig csak egyszer sikerült ítéletet hozni ilyen ügyben, még 1899-ben, egy indián ellen.

(BBC)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.