Cincodias.es, Lavanguardia.es, Expansion.com, Deia.com – Spanyolország
A spanyolországi gazdasági sajtó, különösen a Cinco Días és az Expansión című gazdasági napilap idézte a spanyol kormány reagálását a Brüsszelből kapott üzenetre. „A Zapatero-kabinet nem tervezi a brüsszeli ajánlás bevezetését” – hangzott a szocialista gazdasági miniszter válasza. Vele ellentétben a katalán és a baszk tartományelnök is jelezte, hogy hajlandók fokozatosan bevezetni a fizetős egészségügy rendszerét. A baszk tárcavezető, Rafael Bengoa viszont hangsúlyozta, hogy ugyan nem zárkóznak el ettől a modelltől, de előtte megpróbálják elkerülni az összes lehetséges módszerrel. Hétfőn az euróövezet országai elismerésüket fejezték ki a spanyol kormánynak a szerdai megszorító intézkedésekért, amelyekkel sikerült megnyugtatnia a piacokat.
Nem szívderítő adat azonban, hogy a válság három éve alatt már 200 ezer spanyolországi fiatal gondolta úgy, hogy külföldön jobban boldogul. A kivándorlók összetétele még rosszabb üzenet: köztük van a magasan képzett fiatalok, különösen a tudományos címeket szerzett diplomások ötöde.
A hétmilliárd eurós adósságot felhalmozó madridi városvezetés feje felett is viharfelhők gyülekeznek. Ugyanis a katalán La Vanguardia összefoglalója őket riogatta az egyik világváros adósságtörténetével. Felidézte az 1975-ös évet, amikor New York hitelezői nemet mondtak a rosszul gazdálkodó és a gazdasági válság miatt eladósodott világvárosnak, és szigorú takarékossági intézkedésekre bírták: drákói szigorral fogták vissza a szociális kiadásokat, nagyarányú privatizációkat követeltek, és állami alkalmazottak ezreit bocsátották el. A spanyol szocialista kormány pedig semmi hajlandóságot nem mutat az adósság kifizetésére, főleg azért nem, mert a madridi főpolgármester a néppárti Alberto Ruiz-Gallardón.
Folha.uol.com.br – Brazília
A brazil sajtó a január elsején hivatalba lépő új brazil elnök, Dilma Rousseff hétfői döntését taglalta. A bolgár származású elnöknő ugyanis arra kérte elődjét, Luiz Inácio „Lula” da Silvát, hogy halasszák későbbre a döntést a 36 brazil vadászgép tenderéről, mert ellentétek osztják meg leendő kormányát ebben a fontos katonai és külpolitikai kérdésben.
Mint emlékezetes, a brazil pályázat utolsó fordulójára csak három gyár maradt állva, a francia Dassault, a svéd Saab és az amerikai Boeing. A brazil légierő a svéd gyártmányú Gripent választaná, a hivatalban levő elnök, Lula viszont a francia típusra, a Rafale vadászgépekre esküszik.
A WikiLeaks újabb bizalmas iratai arról számoltak be, hogy az Egyesült Államok 2008 júniusában a brazil államfő legfőbb külpolitikai tanácsadójától, Marco Aurélio Garcíától kért segítséget Bolívia álláspontjának mérséklésére, mert féltette a La Paz-i amerikai követséget. Akkoriban nagyon megromlottak a bolíviai–amerikai kapcsolatok, és szeptemberben ki is utasították Bolíviából követüket, Philip Goldberget. A tárgyalások során szóba került Kuba és Venezuela ügye is. Raúl Castróról kijelentette, hogy nem enged semmilyen külső nyomásnak, Venezuela esetében pedig a venezuelai elnök azon aggodalmát tárgyalták meg, hogy Hugo Chávez csökkenteni akarja országa függőségét a túl nagy élelmiszer-behozatal miatt.
Vasárnap délelőttönként családi programokkal várja az érdeklődőket a Nemzeti Színház