Meddig jut el a magyar válogatott a női kézilabda-Eb-n?

Tizenhat ország részvételével kedd este megkezdődik a dán–norvég közös rendezésű női kézilabda-Eb – gyorsan rögzítsük: a Mátéfi Eszter által vezetett magyar válogatott részvételével. Első mérkőzésünket Szlovénia ellen játsszuk Lillehammerban este negyed 7-kor, D jelű kvartettünk két bivalyerős gárdája – Norvégia és Franciaország – pedig ezt követően feszül egymásnak. Vajon hogyan és meddig lehet ebből a négyesből eljutni?

2010. 12. 07. 11:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük azzal, amit a kézilabda-közvélemény és az elvárások kötelezően előírnak: a kedd este negyed 7-kor kezdődő nyitómeccsen legyőzzük Szlovéniát, aztán... Aztán meglátjuk, mi történik a dán–norvég kézi-Eb „csoportrangadóján” Norvégia (olimpiai és Európa-bajnoki címvédő) és Franciaország (vb-ezüstérmes) között. Szerencsére ez nem a foci-Eb vagy -vb, ahol csak a csoportok első két helyezettjei jutnak tovább, sőt a négy csoport 3-3 továbbjutója kettő hatos csoportban küzd további mérkőzéseken. Ha minden a papírforma szerint alakul, akkor tehát már kedden eldőlhetne, hogy Szlovénián kívül a másik három csapat menetel a középdöntőbe, feltéve, hogy utána délnyugati szomszédunk nem tréfálja meg Európa két nagyját.

Tizenkét gólnyi különbség van

Szlovéniától – amely csapatot ne nevezzük stabil Eb-résztvevőnek, ráadásul erősségei közül öten nem is lesznek ott – még soha nem szenvedett vereséget a magyar női csapat, ráadásul az utolsó meccsen (2009 tavaszán) rendesen móresre tanították a dél-szlávokat Imre Vilmos lányai, tizenkét gól volt a különbség.

Ugyanakkor nem árt vigyázni, és a szlovénok 41–19-es, oroszoktól elszenvedett minapi veresége se tévesszen meg senkit! A mostani szövetségi kapitány, Mátéfi Eszter klubedzőként októberben állt szemben szlovén gárdával, és 9 gólos verést kapott a Békéscsaba élén az Olimpija Ljubljana vendégeként – abból a Ljubljanából most öten is ott vannak az északi tornán. Jó jel számunkra, hogy bár egyik legjobbunknak, Görbicz Anitának épp az Eb előtt kellett műtőasztalra feküdnie (hiányzók még: Tóth Tímea, Zácsik Szandra), a szokásos, világesemények előtti pechszéria – nátha, orrsérülés, légicsatlakozás lekésése – nagyjából elkerülte a csapatot.

Mi lesz Görbicz nélkül?

A kontinensviadal végső esélyesei között aligha említhető a magyar csapat – noha felkészülési találkozóit megnyerte Tunézia, illetve Ukrajna ellen –, annál inkább a két házigazda, rajtuk kívül pedig a már említett Franciaország, Oroszország, Románia és Németország. A fogadóirodák a nyolcadik hely környékére teszik válogatottunkat (Szlovéniát az utolsó előttire), összhangban a honi szövetség minimális elvárásaival, a negyeddöntőbe kerüléssel.

Pár szóban még Görbicz helyettesítéséről: bal átlövőként is bevethető irányítónk kézsérülése után adódik a kérdés, ki helyettesíti, illetve mi lesz a játékrendszerünkkel. Temes Bernadett első világversenyén léphet pályára a posztján, Kovacsics Anikó pedig sokat kispadozott Győrben, és szintén nem tartozik a „nagy öregek” közé. Bulath Anitára, Szucsánszki Zitára és Tomori Zsuzsára mindazonáltal kulcsszerep kell, hogy háruljon az Eb-n, ami számunkra tehát ma este negyed 7-kor kezdődik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.