Kezdjük azzal, amit a kézilabda-közvélemény és az elvárások kötelezően előírnak: a kedd este negyed 7-kor kezdődő nyitómeccsen legyőzzük Szlovéniát, aztán... Aztán meglátjuk, mi történik a dán–norvég kézi-Eb „csoportrangadóján” Norvégia (olimpiai és Európa-bajnoki címvédő) és Franciaország (vb-ezüstérmes) között. Szerencsére ez nem a foci-Eb vagy -vb, ahol csak a csoportok első két helyezettjei jutnak tovább, sőt a négy csoport 3-3 továbbjutója kettő hatos csoportban küzd további mérkőzéseken. Ha minden a papírforma szerint alakul, akkor tehát már kedden eldőlhetne, hogy Szlovénián kívül a másik három csapat menetel a középdöntőbe, feltéve, hogy utána délnyugati szomszédunk nem tréfálja meg Európa két nagyját.
Tizenkét gólnyi különbség van
Szlovéniától – amely csapatot ne nevezzük stabil Eb-résztvevőnek, ráadásul erősségei közül öten nem is lesznek ott – még soha nem szenvedett vereséget a magyar női csapat, ráadásul az utolsó meccsen (2009 tavaszán) rendesen móresre tanították a dél-szlávokat Imre Vilmos lányai, tizenkét gól volt a különbség.
Ugyanakkor nem árt vigyázni, és a szlovénok 41–19-es, oroszoktól elszenvedett minapi veresége se tévesszen meg senkit! A mostani szövetségi kapitány, Mátéfi Eszter klubedzőként októberben állt szemben szlovén gárdával, és 9 gólos verést kapott a Békéscsaba élén az Olimpija Ljubljana vendégeként – abból a Ljubljanából most öten is ott vannak az északi tornán. Jó jel számunkra, hogy bár egyik legjobbunknak, Görbicz Anitának épp az Eb előtt kellett műtőasztalra feküdnie (hiányzók még: Tóth Tímea, Zácsik Szandra), a szokásos, világesemények előtti pechszéria – nátha, orrsérülés, légicsatlakozás lekésése – nagyjából elkerülte a csapatot.
Mi lesz Görbicz nélkül?
A kontinensviadal végső esélyesei között aligha említhető a magyar csapat – noha felkészülési találkozóit megnyerte Tunézia, illetve Ukrajna ellen –, annál inkább a két házigazda, rajtuk kívül pedig a már említett Franciaország, Oroszország, Románia és Németország. A fogadóirodák a nyolcadik hely környékére teszik válogatottunkat (Szlovéniát az utolsó előttire), összhangban a honi szövetség minimális elvárásaival, a negyeddöntőbe kerüléssel.
Pár szóban még Görbicz helyettesítéséről: bal átlövőként is bevethető irányítónk kézsérülése után adódik a kérdés, ki helyettesíti, illetve mi lesz a játékrendszerünkkel. Temes Bernadett első világversenyén léphet pályára a posztján, Kovacsics Anikó pedig sokat kispadozott Győrben, és szintén nem tartozik a „nagy öregek” közé. Bulath Anitára, Szucsánszki Zitára és Tomori Zsuzsára mindazonáltal kulcsszerep kell, hogy háruljon az Eb-n, ami számunkra tehát ma este negyed 7-kor kezdődik.
Menczer Tamás: Magyar Péter nem akarja, hogy a magyar emberek véleményt mondjanak