Nyolc texasi fegyverboltban vásárolnak a drogkartellek

A spanyol El Mundo a The Washington Post segítségével járt utána a mexikói drogkartellek egyesült államokbeli fegyvervásárlásainak. A szintén spanyol El País és a portugál Diário de Notícias a WikiLeaks újabb portugál vonatkozású sürgönyeit tárgyalta.

2010. 12. 16. 14:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spanyolország – Elmundo.es

A spanyol El Mundo mexikói rovata az amerikai The Washington Post hétfőn közölt oknyomozó cikke alapján megtudta, hogy az amerikai hatóságok legalább nyolc olyan texasi fegyverboltot azonosítottak, ahol be szoktak vásárolni a mexikói drogkartellek.

Csak Texas államban 3800 fegyverboltot tartanak nyilván, és ebből 300 működik a székhelyen, Houstonban. A mexikói határral szintén határos Arizonában is találtak három ilyen fegyverboltot, Kaliforniában pedig egyet.

A cikk szerzője azt is kiderítette, hogy könnyen be lehet azonosítani a mexikói fegyverraktárakban, bűncselekmények vagy mészárlások helyszínén talált fegyverek származási helyét. Eközben sose látott mennyiségű fegyver áramlik a déli szomszédba a mexikói kartellekhez. Mexikóban az utóbbi négy év során eddig több mint 60 ezer különböző kaliberű lőfegyvert foglaltak le a helyi hatóságok.

Spanyolország – Elpais.es, Portugália – Dn.sapo.pt

A portugál Diário de Notícias és a spanyol El Paísban is újabb részleteket hoztak nyilvánosságra a WikiLeaks portugál vonatkozású sürgönyeiből.

Néhány napja az a sürgöny váltotta ki a legnagyobb lisszaboni vihart, hogy az Egyesült Államok volt nagykövete, Alfred Hoffman 2006 és 2009 között több Washingtonba küldött kábeltávirata szerint a Fehér Ház nagy nyomást gyakorolt José Sócrates 2005-ben megválasztott első szocialista kormányára is.

2002 és 2006 között az akkori portugál kormányok csak óvatosan mentek bele a titkos CIA-járatok fogadásába az Azori-szigetekhez tartozó Lajes támaszponton keresztül. Sócrates pedig minden egyes esetet külön engedélyezett – derül ki a 2007. szeptember 7-én kelt táviratból.

A követ egyébként elismerte, hogy szabadjára engedett rottweilernek nevezte Ana Gomest, a szocialisták egyik jelenlegi európai parlamenti képviselőjét. Ana Gomes ugyanis még indonéziai nagykövetként 94 olyan CIA-járatot talált, amelyik Spanyolország vagy Portugália érintésével juttatott vissza Guantánamón fogva tartott al-Kaida-tagokat hazájukba.

A portugál külügyminiszter, Luís Amado csütörtök délben tartott sajtótájékoztatóján a kormány nevében ismét cáfolta a WikiLeaks és az amerikai nagykövet sürgönyeiben megfogalmazott állításokat, hogy engedélyezték volna a titkos CIA-járatokat. A DN szerint Amado nyilatkozatával összemosta a Guantánamóból hazaszállított foglyok és az úgynevezett titkos CIA-járatok ügyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.