Észak-Afrika lehetőséget kínál a magyar vállalkozásoknak

Egyebek mellett a vízgazdálkodás, az IT-technológia, az infrastruktúra-fejlesztés, az élelmiszer-feldolgozás területén nyílhat lehetőség a magyar vállalkozások számára a libanoni, az algériai, a ciprusi és a tunéziai piacokon – mondta Becsey Zsolt külgazdaságért felelős államtitkár csütörtökön az MTI-nek telefonon azt követően, hogy bilaterális tárgyalásokat folytatott Máltán ezen államok ipari minisztereivel.

MNO
2011. 05. 12. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Becsey Zsolt elnökletével és a soros magyar EU-elnökséget képviselő delegáció részvételével rendezték meg az Euro–Mediterrán együttműködés 8. ipari miniszteri értekezletét 2011. május 11-12-én Máltán. „Végigtárgyaltuk a befektetési lehetőségeket” – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy az algériai miniszterrel folytatott tárgyalás során szorgalmazta, írják alá a gazdasági együttműködési megállapodást, és a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást.

Az államtitkár Algériában komoly befektetésekre lát lehetőséget, elsősorban az infrastrukturális fejlesztések területén. Tájékoztatása szerint Tunéziával is megállapodtak abban, hogy a július 24-i választások után, ősszel szintén felveszik a kapcsolatot. Bár vegyes bizottságot csak jövőre hívnak össze, a befektetési kérdésekről még az idén ősszel tárgyalni fognak az új tunéziai kormánnyal – mondta.

Az államtitkár beszámolt arról, hogy a miniszteri konferencia elfogadta a 2011–2012-es munkaprogramot, amelynek keretében a térség vállalkozási környezetének stabilizálására és fejlesztésére, valamint a kereskedelem további liberalizációjára vonatkozó célokról és megvalósításukat elősegítő projektekről egyeztettek a felek. Elmondta, hogy a konferencián a szabadkereskedelmi övezet kialakítása volt a fókuszban, valamint az ehhez szükséges intézkedések kidolgozása, így például azon lépések, amelyek megkönnyítik az áruforgalmat.

Megjegyezte: ez előfeltétele annak, hogy egy mediterrán szabadkereskedelmi övezet, később pedig egy belső piac alakuljon ki. Úgy vélte, a munkaerő-megtartás céljából is rendkívül fontos a gazdasági övezet erősítése, így kiemelten foglalkoztak a kisvállalkozások fejlesztésével is. Az Európai Unió a területén kívüli államokkal két- és többoldalú, intézményesített formában tart fent kapcsolatokat. Az előbbi együttműködési forma az Európai Unió szomszédságpolitikájában ölt formát, amelynek keretében az EU kétoldalú szerződést köt az adott harmadik állammal.

A Földközi-tenger partvidékén fekvő észak-afrikai, közel-keleti és balkáni államok nagy része az unióval fenntartott bilaterális kapcsolatokon túlmenően részt vesz egy EU–Mediterrán együttműködésben is, amely az „Unió a Mediterrán térségért” (EUROMED) nevet viseli.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.