Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A liberális berlini napilap Ebben az évben már 126 sebesültje van a szélsőjobboldali erőszaknak című cikkében tudósít azokról az esetekről, ahol tehetetlen volt a német rendőrség. Összesen 126 férfi és nő szerzett sebesüléseket az idei év első negyedében szélsőjobboldali támadások miatt. Ezen számokat a szövetségi belügyminisztérium közölte Petra Paunak (Baloldali Párt), a Bundestag alelnökének és frakciójának havonta felvetett kérdésére válaszolva.
A minisztérium válaszából az is kiderül, hogy a rendőrség január és március között 1175 gyanúsított ellen folytatott nyomozást. Közülük 44 személyt vettek őrizetbe, de letartóztatási parancsot csak négy ember ellen állítottak ki.
A tájékoztatóból az is kiderült, hogy szélsőjobboldali pártok az első három hónapban összesen 29 felvonulást és utcai rendezvényt tartottak. A legnagyobb tüntetést – 1300 fővel – január 15-én rendezték, emlékezve a város második világháborús bombázására. A listán szerepel a mintegy ezer neonáci február 19-i drezdai felvonulása. Meglepő módon hiányzik a listáról a város bombázása alkalmából február 13-án megrendezett ezer fős felvonulás. A Baloldali Párt interpellációjára válaszul arról tájékoztatott a belügyminisztérium, hogy az év első három hónapban 30 koncertet tartottak ehhez a körhöz tartozó együttesek összesen 4500 hallgatóval.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap A CDU zöld mázt ölt magára című cikkében foglalkozik a kereszténydemokraták iránykeresésével. Angela Merkel kancellár és CDU-elnök ama követeléséhez, hogy minden EU-s atomerőművet alaposan felülvizsgáljanak, immár támogatásra is számíthat. A hétfőn elfogadni tervezett energiapolitikai koncepcióban a pártvezetés „következetes stressztesztet” követel az EU atomerőműveiben.
A koncepció teljes mértékben támogatja a kancellár által meghirdetett energiapolitikai fordulatot. A japán erőműkatasztrófát arra kell felhasználni, hogy „a mi atomenergia-politikai álláspontunkat újra kell gondoljuk” – áll a lap birtokába jutott koncepcióban.
Alig három nappal a katasztrófa után Merkel már bejelentette mind a 17 német erőmű alapos felülvizsgálatát. Egyúttal óvatosságból a hét legrégebbit a kancellár óvatosságból lekapcsoltatta és bejelentette, felgyorsították az atomtechnológiából történő kilépést. Kezdetben ez az irányváltás jelentős ellenállásba ütközött végül most a párt is elfogadta ezt. Ugyanakkor utal a mértéktartás fontosságára. „Az energia nem lehet kevesek luxuscikke” – áll az állásfoglalásban.
A szél és napenergia kiépítése és az energiahatékonyság javítása lehetőséget ad Németországnak, hogy a fenntartató energiaellátás innovációs és gazdasági telephelye legyen. S példaképként szolgáljon az atomerőművek szigorú felülvizsgálatának. „Előny a megújuló energiaforrásoknak”, „A konszenzussal kampányolni”, „Az átalakulást kihasználni” – ilyen címek jellemzik a CDU kilencoldalas energiapolitikai koncepciójának tervezetét.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!