874 ezret keresnek átlagban a németek

Az emberek pénztárcáján is érezhető már a fellendülés Németországban, a szerdán megjelent adatok szerint a reálkereset 2 százalékkal nőtt az idei első negyedévben, a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó havi keresete pedig 3264 euró (874 ezer forint) volt.

MNO
2011. 06. 22. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nominálisan 4,1 százalékkal haladta meg az átlagkereset 2011 első három hónapjában az egy évvel korábbit, ami minden eddiginél nagyobb növekedés. A fogyasztói árak azonban 2,1 százalékkal emelkedtek időközben, az infláció hatásától megtisztított emelkedés így 2,1 százalék, ami azonban elmarad az egy negyedévvel korábban, 2010 utolsó 3 hónapjában mért 2,3 százalékos növekedéstől.

A német statisztikai hivatal adatai szerint a legjobban fizető gazdasági ág az energetika volt, az ott dolgozók az idei első negyedévben átlagosan bruttó 4322 eurót kerestek havonta a béren kívüli juttatások nélkül. A második a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt 4315 euróval, a harmadik pedig az informatika és kommunikáció területe 4299 euróval.

A legkevesebbet a vendéglátásban lehetett keresni az első negyedévben, az ágazati bruttó átlagfizetés a nemzetgazdasági átlagtól messze elmaradt, 1951 euró volt. A reálkereset a nagy feltörekvő gazdaságok – elsősorban Kína – növekedésére sikeresen rákapcsolódott német gazdaság bővülésével párhuzamosan emelkedett.

A bruttó hazai termék (GDP) az első negyedévben a várakozásokat meghaladó mértékben, az előző három hónaphoz képest 1,5 százalékkal, éves összehasonlításban 4,9 százalékkal nőtt Németországban. Tavaly éves szinten 3,6 százalékkal nőtt a német GDP, a válságos 2009-ben végbement, minden korábbit meghaladó 4,7 százalékos visszaesés után.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.