Az MNO szerkesztőségébe is eljutott az az elektronikus levél, mely szerint egy hipermarketbeli vásárlás után a vevő a blokkot a pulton hagyva távozott, a parkolóban azonban odament hozzá egy ember az ő blokkját lobogtatva, mellyel azt akarta igazolni, hogy a kosárban lévő termékeket ellopta tőle. A levél szerint a csaló rendőrt is hívott, és csak az volt a becsületes tulajdonos szerencséje, hogy bankkártyával fizetett, így igazolni tudta magát. Ezt hallva az illető elfutott. A levél – melyből nem derült ki, hogy hol történt az eset – szerint ez a módszer egyre inkább terjed.
Tény és való, meglehetősen bonyolult módszer, hiszen nem elég utolérni az áruval sétáló tulajt, még a rendőrség előtt is bizonyítani kell az állítást. Ezt a folyamatot pedig kétségkívül megnehezítik az áruházakban felszerelt biztonsági kamerák, valamint a fellelhető tanúk. Az esetleges csaló ráadásul a végén könnyen megüthetné a bokáját hamis vád miatt.
Ügyeljünk az árura!
Kétkedve bár, de megkerestük az ORFK-t, ahol írásban feltett kérdéseinkre – az adatbázis áttekintése után – azt a választ kaptuk, hogy az általunk „említett cselekmény nem jellemző elkövetési mód”, fikciókba pedig nem bocsátkoznak. A rendőrség, az eset fordítottját elkerülendő – vagyis amikor az ellopott termékeink után futunk a blokkunkat lobogtatva – hangsúlyozza, hogy ügyeljünk a megvett árura. Ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy vásárlás közben se hagyjuk őrizetlenül értékeinket.
Időközben kiderült, lánclevélről van szó, amelynek híre a Fogyasztóvédők Országos Egyesületéhez (FOE) is eljutott. Márpedig szerintük tény, hogy gyakran nem figyelünk arra, hogy megőrizzük a vásárlásnál kapott bizonylatot. Pedig ez nemcsak azért fontos, hogy elkerüljük a későbbi kellemetlenségeket, hanem azért is, hogy élni tudjunk jogainkkal – írják. Hiszen egyrészt az esetleges szavatossági igény csak a blokk birtokában érvényesíthető: ezzel tudjuk bizonyítani, hogy tényleg az adott üzletből származik a termék. Másrészt sokszor előfordul, hogy a forgalmazó a garanciát – külön jótállási jegy nélkül – a blokk bemutatása ellenében érvényesíti.
Figyelni kell a fizetéskor!
Az is fontos, hogy fizetés után alaposan vizsgáljuk meg a kapott szelvényt, így ellenőrizve: minden úgy szerepel-e rajta, amint az az árcédulán fel volt tüntetve. Ez ugyanakkor nem helyettesíti az odafigyelést fizetéskor, hiszen ha rosszul adnak vissza, vagy esetleg több terméket ütnek be, a pénztártól távozva már nem tudunk reklamálni – mondta el az MNO-nak Karácsony Gabriella, az FOE szakértője.
A fogyasztóvédők arra is felhívják a figyelmet, hogy az üzlet elhagyásáig (amely még a parkolót is magában foglalja) a biztonsági szolgálatok, esetleg a hatóságok kérhetik a vásárlást igazoló dokumentumot. Ehhez pedig még hozzátehetjük, hogy amennyiben több boltban is vásárolnánk, különösen fontos lehet, hogy bizonyítani tudjuk a nálunk lévő áru eredetét.

Kiszáradt egy népszerű tó a Balaton mellett