Csökkent az építőipari termelés

Júniusban az építőipari termelés volumene a kiigazítatlan és a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint is 13,9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi alacsony bázishoz képest, szezonálisan kiigazítva a termelés a májusi emelkedés után az előző havinál 5,6 százalékkal volt alacsonyabb.

MNO
2011. 08. 15. 8:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén májusban még lassult az építőipari termelés visszaesése éves összehasonlításban, havi szinten pedig emelkedést mértek.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közzétett adatai szerint az év első hat hónapjában az építőipari termelés 9,6 százalékkal volt kisebb, mint 2010 azonos időszakában. Legutóbb 2009 júniusában növekedett éves összevetésben az építőipar, 15,1 százalékkal.

Az építőipari termelés volumene májusban 4,4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva, a visszaesés mértéke jelentősen lassult a márciusi 10,9 százalékos és az áprilisi 15,5 százalékhoz képest. A termelés az előző havinál 6,4 százalékkal volt magasabb.

Tavaly júniusban az építőipari termelés 17,6 százalékos visszaesést mutatott az egy évvel korábbihoz képest, és 1,8 százalékkal volt magasabb az előző havinál.

A KSH adatai szerint az idén júniusban mindkét építményfőcsoport termelése csökkent. Az épületek építése jelentősen – tavaly január óta nem látott mértékben –, 17,2, az egyéb építményeké 10,5 százalékkal maradt el a tavaly júniusitól. A szezonálisan kiigazított indexek alapján júniusban az épületek építésének volumene 7,6, az egyéb építményeké 1,7 százalékkal volt kisebb a májusinál. Az első félévben az épületek építésének teljesítménye 8,2, az egyéb építményeké 11,3 százalékkal csökkent 2010 első feléhez képest.

Júniusban az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – több mint egyötödével, 21,4 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Az egyéb építmények ágazat termelése 1,9 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbi, rendkívül alacsony bázishoz viszonyítva. A speciális szaképítés ágazaté – amelynek zömét szerelési és szakipari munkák adják –, 15,8 százalékkal maradt el a 2010. júniusitól.

A KSH adatai szerint a júniusban kötött új szerződések volumene 6,5 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel azelőttinél, ezen belül az épületek építésére kötötteké 14,7 százalékkal esett vissza. Az egyéb építmények építésére kötött új szerződések volumene 1,5 százalékkal volt magasabb a 2010. júniusihoz mérten.

Az év első hat hónapjában az építőipari vállalkozások 28,1 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban.

Az építőipari vállalkozások június végi szerződésállományának volumene 36,2 százalékkal csökkent a 2010. júniusihoz viszonyítva, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 41 százalékkal, az egyéb építményeké 32,3 százalékkal volt kisebb.

Az építőipar termelői árai 2011 második negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,2 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban az árak 1,6, az egyéb építmények építése ágazatban 2,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. A legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban átlagos, 2,2 százalékos növekedés mutatkozott. Az egyes építményalcsoportokban az áremelkedés 2 és 3,8 százalék között szóródott.

A KSH adatai szerint a második negyedévben az építőipar árai 0,5 százalékkal voltak magasabbak az előző negyedévinél.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.