Ez az üzlet lavinát indíthat el a piacon

A Research in Motion, a Nokia és az amerikai kábeltévé iparág nyertesként jöhet ki a Google tulajdonába kerülő Motorola mobiltelefon üzletággal átrendezett piaci viszonyokból.

MNO
2011. 08. 16. 9:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nokia és a BlackBerry készülékeket gyártó Research in Motion (RIM) lehet a haszonélvezője annak, ha a többi mobiltelefon-gyártó vállalat felhagy a Google Android operációs rendszerének alkalmazásával. Az amerikai fizetős tévécsatorna üzletág pedig megnyugodhat végre, ha a Google tulajdonába kerül a Motorola set-top box üzletága – írja keddi elemzésében a Reuters.

Az ügylet csekély hatással lesz viszont az Apple üzletére annak elkötelezett és hűséges ügyfelei miatt. Mivel azonban közvetlen konkurensekké váltak, az Apple esetleg eltávolíthatja a Google termékeit készülékeiből.

A Google hétfőn jelentette be, hogy megvásárolja a Motorola mobiltelefonokat gyártó részlegét, a Motorola Mobilityt. Az amerikai informatikai óriásvállalat részvényenként 40 dollárt fizet, így nagyjából 12,5 milliárd dollárt költ a mobilgyártó felvásárlására. Az ügyletet legkésőbb 2012 elején véglegesítik, ehhez az amerikai versenyfelügyelet hozzájárulása is szükséges.

Az Android operációs rendszert alkalmazó gyártók hivatalosan üdvözölték a Google üzletét, de elemzők kételkednek ennek őszinteségében, mivel ezek után az Android operációs rendszer népszerűsítésével gyakorlatilag egy közvetlen konkurens malmára hajtják majd a vizet. Az Android operációs rendszert alkalmazó független készülékgyártók ezért mostantól nagyobb hajlandóságot mutathatnak a Microsoft mobil operációs rendszerének átvételére, bár a felhasználók kevés érdeklődést mutatnak a Microsoft elkésett igyekezete iránt, hogy megvesse a lábát az okostelefon-piacon. A Microsoft esetleg maga is akvizíciókra kényszerülhet operációs rendszerének terjesztése érdekében.

A Wall Street mindenesetre már el is könyvelte a Microsoftot az üzlet egyik közvetett haszonélvezőjének. Az ügylet azonban közvetlen jogi vitát teremt a Microsoft és a Google között, mivel számos technológiai jogvita zajlik a Microsoft és a Motorola között. A Nokia részvényét az európai kereskedelemben 9 százalékkal, az amerikai kereskedelemben 17 százalékkal emelte meg hétfőn annak a lehetősége, hogy maga is átvételi érdeklődés tárgyává válhat. A Nokia nem kommentálta a vételi ajánlatról szóló értesülést.

A Nokia már az idén korábban letette a voksot a Microsoft mobil operációs rendszer mellett, attól remélve a fordulatot az okostelefonok piacán.

A BlackBerry készülékeket gyártó Research In Motion folyamatosan veszíti el egykor egyeduralkodó pozícióját az üzleti kommunikációs mobilkészülékek piacán elsősorban az Apple iPhone és iPad készülékei, másodsorban az Android készülékek javára. Részvénye az idén már 60 százalékkal gyengült, mivel vissza kellett fognia éves eredmény-előrejelzését és el kellett halasztania új termékeinek bemutatását, illetve PlayBook táblaszámítógépe sem hozta a várt piaci sikert.

A Google–Motorola ügylet hírére a RIM részvénye több mint 10 százalékkal erősödött, mivel maga is haszonélvezője lehet az Android szoftver és a Motorola hardver szorosabb integrációjának. A RIM jövőre tervezi átállítani BlackBerry okostelefonjait a PlayBook táblaszámítógépe QNX operációs rendszerére. Abból kiindulva, hogy a Google és a tajvani HTC Corp. okostelefonja, a Nexus milyen kevés nyomot hagyott az Apple üzletén, a Google–Motorola üzlettel sem lesz nagyon másként. Az ügylet legkézenfekvőbb következménye az Apple által számos Android készülék gyártó ellen indított szabadalmi perre gyakorolt hatás lesz, nem is beszélve az Apple és a Motorola Mobility között zajló hasonló jogi vitákról.

Az amerikai fizetős kábeltévé szolgáltatók már jó ideje tartanak a Google előretörésétől, egyrészt a YouTube, másrészt a Google TV miatt, igaz, egyik sem „hozta” az elemzők által megjósolt negatív hatást. A Motorola Mobility megvásárlásával a Google a hagyományos kábeltévéipar egyik legnagyobb készülékbeszállítójává lép elő, így gyakorlatilag érdekeltté válik az üzlet zavartalan folytatásában.

Az ázsiai készülékgyártók körében nagy átrendeződés várható, érdeklődésük fokozódhat más mobil operációs rendszerek, például a Microsoft Windows alkalmazása iránt. A tajvani HTC és a dél-koreai Samsung Electronics milliószám adott el Android operációs rendszeren futó mobiltelefon-készülékeket 2008 óta, nagyban hozzásegítve a Google-t a vezető pozíció elnyeréséhez. A Google-Motorola üzletnek köszönhetően azonban több mint 30 készülékgyártó számára a Google partnerből konkurenssé válik.

A második negyedév végén a Gartner piackutató cég kimutatása szerint az Android 43,4 százalékos részesedéssel rendelkezett az okostelefonok piacán, míg a Nokia 22 százalékossal, az Apple pedig 18 százalékossal.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.