Elmundo.es – Spanyolország
A 2008 májusában a franciaországi Bordeaux-ban elfogott Francisco Javier López Pena, „Thierry” lefoglalt számítógépén az alábbi dokumentumot találták a francia hatóságok. Az ETA akkori legfőbb politikai vezetője levelet kapott a franciaországi baszkok radikálisaitól (Iparretarrak), amelyben tudatták vele, hogy elégedetlenek az ETA apátiájával, ezért új fegyveres szervezetet akarnak létrehozni. A Vasco Press birtokába került iratok szerint az Ipar Euskal Herria (Északi Baszk Haza) létrehozása érdekében újra fegyveres harcba kezdenek. (Az említett terület magában foglalja a Franciaország baszk lakosságú megyéit – a szerk.) Az új szervezet újra felelevenítené a fegyveres akciókat „pedagógiai céllal, de nem nagy intenzitással”. Elképzeléseik szerint az ETA-tól eltérően ők nem illegalitásban, hanem „teljesen törvényesen” működnének. A spanyol digitális felület nem közölte, hogy azóta mi történt ezzel a tervezett fegyveres szervezettel.
Estadao.com.br – Brazília
Ricardo Lacerda, a fúziókkal és cégvásárlásokkal foglalkozó egyik brazil cég, a BR Partners vezetője szerint is, ha Kínára is átterjed az Egyesült Államokból elindult és már az Európai Uniót eddig is nagyon meggyötrő válság, akkor Brazília sem ússza meg szárazon. A befektetők azért vonták le ezt a következtetést, mert a Lehman Brothers 2008-as csődje után egyre nagyobb mértékben növelte Kínában befektetéseit. A kínai import étvágya biztosította a brazil gazdaság növekedésének védelmét az akkori globális recesszió közben is, és megvédte kedvezőtlen hatásaitól. Az utóbbi három évben ugyanis Kína a legnagyobb külföldi kereskedelmi partnere lett Brazíliának, és újabb nagyszabású befektetéseket jelentett be.
Brazília kiszolgáltatottsága, függése csak nőtt ebben az időszakban Kínától, és egyre több lett a kínai beszállító is. 2008-ban még csak a brazil kivitel 6,7 százalékát vette fel Kína, de idén ez az arány már 17 százalékra ugrott. Ez annyit jelent, hogy ha a kínai hitel befagy, akkor a brazil ipar is leáll. A szakértők szerint egyelőre arra számítanak, hogy fokozatosan lassul a kínai ipar, és nem lesz annyi nyersanyagra szüksége. Ebben az esetben Brazíliában esik a reálárfolyam, és meglódul az infláció is. A helyzet kivédése érdekében a Dél-amerikai Nemzetek Uniója (UNASUR) a héten tanácskozott az ebből eredő veszélyek közös kivédésének lehetőségeiről.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk