A humanitárius szervezet követeli, hogy álljanak le az egészségügyi épületek és személyzetük elleni támadások. „Srí Lankán és Szomáliában kórházakat bombáznak, Kolumbiában mentősökre lőnek, Afganisztánban pedig órákig kínlódnak a sebesültek, mert az ellenőrzőpontoknál feltartják az őket szállító járműveket” – nyilatkozott Yves Daccord, az ICRC főigazgatója.
Az ICRC 16 országban dokumentálta az egészségügyi ellátást akadályozó eseményeket, amelyek között több szándékos, a nemzetközi jogot sértő támadás volt – áll a szervezet „Veszélyben az egészségügy: helyzetelemzés” című beszámolójában.
A kutatást vezető brit hadiorvos, Robin Coupland szerint „a legmegdöbbentőbb felfedezés az volt, hogy az emberek nem út menti bombák vagy lövöldözések miatt halnak meg nagy számban, hanem azért, mert a mentők nem érkeznek meg időben, az egészségügyi dolgozókat akadályozzák munkájukban, a kórházak épületeit támadások érik, vagy egyszerűen mert túlságosan veszélyes a környezet a hatékony egészségügyi ellátás biztosításához”.
Az erőszak miatt, amelyet általában fosztogatások kísérnek, az orvosok és ápolók elhagyják munkahelyüket, a kórházakban elfogy a gyógyszer vagy a generátorokat működtető üzemanyag, leállásra kényszerülnek az oltási kampányok. Így a betegek még inkább ki vannak téve a háborús környezetben gyakori betegségeknek, mint a gyermekbénulás vagy a kolera.
A genfi egyezmények alapján minden sebesültnek és betegnek, függetlenül attól, hogy részt vett-e vagy sem a harcokban, azonnali orvosi ellátásban kell részesülnie. Az ICRC szerint viszont a harcoló felek nem teljesítik az összetűzések civil áldozatai iránti kötelességeiket, így gyakran a rokonok vagy szomszédok viszik kórházba a sérülteket.
A beszámoló szerint a kórházak semlegességének alapelvét megsértve több kórházban tároltak fegyvereket vagy indítottak onnan támadásokat. Líbiában a Nemzetközi Vöröskereszt értesülései szerint a szervezet emblémáját használják katonai hadműveletekben, és mentőautókban szállítanak fegyvereket és katonákat.
(MTI)
Rogán Antal: Abban bízom, sokan fogják használni a Digitális Állampolgárság Programot