Közel hatszázalékos többlete van az államháztartásnak

A július végéig eltelt egy évben az államháztartás nettó finanszírozási képessége (többlete) a GDP 5,7 százaléka, 1574 milliárd forint volt. Az év első fél évének végén az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 76,8 százaléka, 21 285 milliárd forint volt – jelentette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján kedden.

MNO
2011. 08. 16. 7:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint elsősorban a 2011 első negyedévében elszámolt magán-nyugdíjpénztári kilépések miatti, a háztartások által az államháztartásnak nyújtott tőketranszfer következtében alakult ki finanszírozási képesség pozitív egyenlege.

A magán-nyugdíjpénztári átlépések hatását figyelmen kívül hagyva az államháztartás nettó deficitje a GDP 4,0 százaléka – 1103 milliárd forint – volt az elmúlt egy évben. 2011 második negyedévében az államháztartás nettó hiánya a negyedéves GDP 4,8 százalékát, 336 milliárd forintot tett ki.

Az első negyedév végén az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 81,9 százaléka volt, a második negyedév végére ez a szám csökkent 76,8 százalékra.

Az előzetes adatok szerint 2011 második negyedévének végén az államháztartás nettó tartozása (14 975 milliárd forint) a GDP 54,0 százalékát tette ki. A magán-nyugdíjpénztári kilépésekhez tartozó tőketranszfer elszámolása 2011 első negyedévében csökkentette az államháztartás nettó tartozását, mert ekkor növekedett meg az államháztartás egyéb követelése a magánnyugdíjpénztárakkal szemben.

2011 második negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 153 milliárd forint volt.

Az MNB közleménye kitér arra, hogy a magán-nyugdíjpénztári kilépésekhez kapcsolódó második negyedévre eső eszközátadás gyakorolt jelentős hatást a központi kormányzat mérlegének szerkezetére. A nyugdíjpénztárakkal szemben az előző negyedévben keletkezett egyéb követelések az eszközátadás következtében megszűntek, és helyükbe léptek a nyugdíjpénztáraktól kapott számlapénz és a központi kormányzaton kívüli gazdasági szereplők által kibocsátott értékpapírok. Az eszközátadás következtében az államhoz visszakerült államkötvények és kincstárjegyek a központi költségvetés tartozásait csökkentették (névértéken 1354 milliárd forinttal).

A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási igényüket (110 milliárd forint) elsősorban betéteik csökkentésével fedezték. A társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási igénye (73 milliárd forint) alapvetően a központi kormányzattól felvett hitelek növekedését okozta.

A háztartások nettó finanszírozási képessége tovább romlott az előzetes adatok szerint június végén lezárt egy évben: a GDP -5,5 százaléka (-1512 milliárd forint) volt, az első negyedévben ez a szám -5,0 százalék volt.

A magán-nyugdíjpénztári kilépések miatt az államháztartásnak átadott tőketranszfer nélkül számolt nettó finanszírozási képesség az elmúlt egy évben a GDP 4,2 százaléka (1166 milliárd forint) volt. 2011 második negyedévében a háztartások nettó finanszírozási képessége (277 milliárd forint) a negyedéves GDP 4,0 százalékát tette ki. 2011 második negyedévében a pénzügyi megtakarításokat a készpénz, a betétek, a hitelintézetek által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, a befektetési jegyek és az egyéb követelések jelentős növekedése adta. A lakossági tartozások alakulását a forinthitelek növekedése és a devizahiteleknek a forinthitelek növekedésénél nagyobb mértékű csökkenése jellemezte, emellett jelentősen nőttek az egyéb kötelezettségek – olvasható a jegybank előzetes jelentésében.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.