Kényes európai témák

Cs. Cs.
2000. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bill Clinton tegnap Portugáliába érkezett. Ezzel megkezdődött az amerikai elnök utolsó európai hivatalos látogatása. A búcsúvizit sem ígérkezik azonban könnyű tárgyalássorozatnak, hiszen Clinton Portugália és Németország után Oroszországba és Ukrajnába is ellátogat. A világ elsősorban arra figyel, hogy a távozófélben levő Clinton milyen eredményeket hagy örökül utódjának az orosz-amerikai kapcsolatokban.Bill Clintont tegnap Portugáliában fogadta Jorge Sampaio államfő, és az amerikai elnökkel tárgyalt António Guterres, az ibériai ország miniszterelnöke is. A tárgyalásokon szó volt az egykori portugál gyarmatokon (Angola, Kelet-Timor) kialakult helyzetről és a rendezésben való közös amerikai-portugál szerepvállalásról. A találkozók másik fontos témája az „új gazdasággal” és a csúcstechnológiai iparral kapcsolatos tudományos együttműködés volt. Clinton AIDS-kutatókkal és más tudósokkal is találkozott. A portugál kormány az amerikai elektronikus üzletben érintett vállalatok tapasztalatainak felhasználásával internetes és számítógépes iparágak vidékre telepítésével új munkahelyeket kíván létesíteni az elmaradottabb vidéki régiókban. Portugália sohasem volt tudományos nagyhatalom, a lisszaboni vezetés azonban az amerikai elnök látogatására szervezett tudóstalálkozókkal kívánja demonstrálni nyitottságát az új technológiák meghonosítására.Clinton lisszaboni látogatásának az ad külön jelentőséget, hogy jelenleg Portugália tölti be az EU soros elnökségét. Éppen ezért ma lesz az amerikai elnök és az EU vezetőinek csúcstalálkozója. A megbeszélések legkényesebb kérdése az unió és az USA közötti kereskedelmi vita lesz. Ezúttal az EU által többször is bírált és a szabad kereskedelem elvének ellentmondó legújabb washingtoni exportösztönző program kerül terítékre.Az amerikai elnök Portugáliából Németországba utazik majd, ahol a világbékéért eddig tett erőfeszítéseiért Aachenben átveszi a Károly-díjat. Pénteken Berlinben Clinton találkozik Gerhard Schröder kancellárral.A körút legnehezebb tárgyalásai nyilvánvalóan Moszkvában várnak Clintonra. Az orosz államfővel, Vlagyimir Putyinnal folytatandó tárgyalásain egyrészt el kell magyaráznia a most tervbe vett amerikai országos rakétavédelmi rakétarendszer (NMD) ügyét. (Ez felvetődik a nyugat-európai vezetőkkel tartandó találkozókon is.) Az oroszok hevesen ellenzik az amerikai stratégiai nukleáris pajzs megteremtésének tervét, és ragaszkodnak az ezt megtiltó, 1972-es ABM-szerződés hatályos szövegének érvényben tartásához.Samuel Berger, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója a CNN-nek adott interjújában azt mondta: nem vár áttörést a Clinton-Putyin csúcstalálkozótól. Berger szerint ez csupán egy lehetőség arra, hogy Clinton megindokolja az NMD esetleges telepítésének okait, és Putyin ismertesse az orosz aggályokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.