A bosszú lélegeztetőcsövön érkezik

2000. 11. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Példa nélküli eset történt. Nem láthattuk előre,és készülni sem tudtunk volna rá. Ilyesmit még orvosi thrillerekben sem olvastam – csóválja a fejét Oszvald Péter, a Szent Imre Kórház intenzív osztályának aneszteziológus főorvosa. A kórház műtőssegédje,G. Tamás a múlt héten egy rutinműtét előttfertőtlenítőszert öntött az altatógépbe,hogy a közreműködő altatóorvosnak „kellemetlenséget” okozzon. Magyarázatként azt hozta fel,hogy a doktornővel többször támadt nézeteltérése,és így akart bosszút állni rajta. Az aneszteziológusidejében észlelte a rendellenességet, és nem kapcsolta össze a beteget az altatógéppel. Ha megteszi, a beteg meghalhatott volna. Lehetséges, hogy mindez egy nyitott ablak miatt alakult így?Bármily hihetetlen, ilyen esettel egyetlen altatóorvos sem kalkulálhatott eddig a műtétre való felkészülés során: hogy nem bízhat meg a saját munkatársában – mondja a főorvos, aki negyven éve dolgozik a Szent Imre Kórház aneszteziológusaként, pontosan tisztában van tehát e foglalkozás valamennyi lehetséges hátrányával. Ez a szakma idehaza csak azért van még életben, mert ma is akadnak próféták: az egyetemről kikerült fiatalok között mindig akad egy-kettő, aki kész áldozatot hozni érte – tartja. Aki maga mögött tudhatja szülei támogatását, elindulhat a pályán, de aki nem, annak nagyon sokat kell dolgoznia, hogy altatóorvosként megéljen. – De addig is tizenegy évet kell áldoznia rá az életéből, míg odáig eljut. Az aneszteziológusi képesítést hatéves orvosi egyetem, és ötéves szakmai gyakorlat után lehet megszerezni. És a munka lelkileg is, fizikailag is rendkívül megterhelő – teszi hozzá.Ennek egyik oka az, hogy Magyarországon az aneszteziológia összekapcsolódott az intenzív terápiával, ami – némi túlzással – azt jelenti, hogy mindazt, amit a lakosság az intenzív osztályokról a tévéből tudhat, csaknem teljes egészében szintén altatóorvosok végzik. Pszichikai terhelést jelent, hogy az aneszteziológus munkája során kizárólag krízishelyzetekkel találkozik, hiányzik a „lecsengés”, a beteg lábadozási, felépülési idejének nyomon követése. A zsebbe vágó nehézség pedig az, hogy az altatóorvos nem a paraszolvenciából élők csapatának tagja: „szürke eminenciásként” a háttérben tevékenykedik, így a sikert az operációt végző sebész aratja le.Az aneszteziológusok nem irigylik tőle, épp csak tény: nem osztoznak sem a dicsőségben, sem annak anyagi vonzatában – mondja Oszvald Péter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.