Amerikai pilóta iraki fogságban?

Zord Gábor László
2001. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehetséges, hogy a mai napig életben van Irakban az az egyetlen Öböl-háborús pilóta, akinek sorsával eddig nem tudtak elszámolni az amerikai hatóságok – jelentette be Bill Clinton leköszönő elnök Washingtonban. Michael Scott Speicher százados története az elmúlt tíz évben rendszeresen felmerült mint lezáratlan ügy, de a jelen fejlemény minden eddiginél megalapozottabbnak tűnik a közzététel körülményei és időzítése miatt.Az amerikai haditengerészet századosának F/A–18-as gépét az Irak elleni koalíciós offenzíva első éjszakáján, 1991. január 17-én lőtték le, miközben egy négyes kötelék tagjaként Bagdadhoz közeli célponthoz közelített. Noha hivatalos szervek először egy iraki SA–6-os légvédelmi rakéta „számlájára” írták a veszteséget, mára a források többsége arról ír, hogy – az Öböl-háborúban egyedülálló esetként – egy MiG–25-ös vadászgép áldozatává vált. Pilótatársai jelentése szerint először nyilvánvalónak tűnt, hogy Speicher a gépe lezuhanásakor életét vesztette. Az azóta eltelt évek során azonban számos olyan információ látott napvilágot, amely megingatta ezt a tényállást. 1994-ben egy ománi tiszt iraki látogatásakor olyan sivatagi beduinokkal találkozott, akik repülőgéproncsokat árultak a bazárban. Kérésére elvitték a lelőhelyre, ahol fényképeket készített a még szinte érintetlen roncsról. A kutatás ezek alapján kezdődött el, hiszen a fotók elemzése alapján nyilvánvalóvá vált, hogy a pilóta a becsapódás előtt katapultált, csak éppen vészhelyzeti rádiója nem működött, amely életjelt adhatott volna. A Pentagon műholdfelvételt készített a becsapódás környékéről, amelyen olyan, emberkéz alkotta jeleket fedeztek fel, melyek arra utaltak, hogy a pilóta épségben földet ért, és megkezdte menekülését. Amikor később egy ENSZ-csoport is a helyszínre látogatott, a roncsnak már csak hűlt helyét találták. Időközben az áldozat felesége beperelte a vészrádiót gyártó Motorola céget, amiért termékük a kritikus pillanatban felmondta a szolgálatot. Clinton bejelentésekor nem közölte, hogy milyen tények alapján feltételezhető Speicher esetleges túlélése, de tény, hogy nem sokkal az elnöki bejelentést megelőzően a pilóta státusát „megölték bevetésen” helyett „eltűnt bevetésen”-re változtatták. Megfigyelők szerint a leköszönő elnök által elmondottak vagy valóban reménykeltő tényeken alapulnak, vagy az Irakkal kapcsolatos amerikai politika újabb fordulatát készítik elő. Bagdad cáfolta az amerikai információkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.