Kínában törzskönyvezik a Celladamot

Grimm Balázs
2001. 03. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kínában amerikai tőkével megkezdődött a rákos megbetegedések kezelésében alkalmazott Celladam nevű, gyógyhatású készítmény törzskönyveztetése, és a szert majdan előállító üzem felépítésének előkészítése – közölte Kovács Ádám, a Celladam-csoport vezetője. Az egyre nagyobb nemzetközi érdeklődés ellenére a készítmény hazánkban nem kapható.A kínai és az amerikai partnerrel kötött megállapodás szerint a Magyarországon 1987-ben világszabadalomként bejegyzett, s azóta is nyílt klinikai vizsgálat alatt álló Celladamot huszonötmillió dolláros ráfordítással a csungkingi katonai egyetemi klinikán vetették a hároméves törzskönyveztetési eljárás alá, hogy gyógyszerként bejegyezhessék – közölte Kovács Ádám a távirati irodával.– A Celladam Magyarországon pillanatnyilag nem kapható, mivel tavaly nem hosszabították meg a gyógyhatású készítmény minősítését – nyilatkozta lapunknak Kovács Ádám, aki szerint a külföldi törzskönyvezés a gyógyító szer magyarországi elfogadtatását is meggyorsíthatja. Egy tavaly született rendelet értelmében idővel megszűnik a gyógyhatású készítmény kategóriája: a gyártók öt évet kaptak arra, hogy termékeiket gyógyszerré minősíttessék.– Kivéve minket – tette hozzá Kovács. A kialakult patthelyzetben változás várható: a méréstechnikai és technológiai hátteret mostanra sikerült teljesíteni, így a Celladam gyógyszerré minősítésének befejező szakasza a közeljövőben elindulhat. A kínai kutatók felfigyeltek a Celladammal végzett magyarországi vizsgálatokra, a több ezer beteg kezelésénél dokumentált eredmények arról győzték meg őket, hogy érdemes vállalkozni a gyógyszerré nyilvánítás gyorsított eljárására – tette hozzá.A vizsgálatok a hazai dokumentumok felhasználásával kezdődtek el Csungkingban.A törzskönyveztetési eljárást egy amerikai cég finanszírozza, a várható üzlet reményében. A Celladam-csoporttal és a kínai partnerrel kötött szerződés szerint a törzskönyveztetési eljárás befejezése után, 2004-től – szintén amerikai tőkéből, negyvenmillió dolláros beruházással – épül fel a csungkingi Celladam-gyár, amelyben évi háromszázmillió injekcióampullát állítanak elő. A gyógyszer magyarországi megjelenése a kínaival párhuzamosan indított gyorsított minősítő eljárás befejezése után, legkorábban év végén várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.