Sikertelen vagyonértékesítés

2001. 04. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ütemterv szerint halad a recski ércbánya tárnáinak vízzel való elárasztása, ugyanakkor gond, hogy a bányavállalat egykori ipari objektumait, továbbá a háttérintézményként működő Hungarocooper Rt.-t nem sikerült értékesíteni. Szakértők szerint két évtized múlva emelkedhet a réz világpiaci ára olyan szintre, hogy ismét szóba kerülhessen Recsken a bányanyitás.Folyó áron számolva 6,5 milliárdot költött az állam a recski ércbányára 1961 óta, amiből hozzávetőleg 1,2 milliárdot tettek ki a kutatási költségek, és kétmilliárdot vitt el a KGST által is erőltetett beruházás előkészítése a hetvenes és a nyolcvanas években. A fővárostól alig több mint száz kilométerre fekvő bányavállalat meghirdetett privatizációja háromszor is kudarcba fulladt, mert nem sikerült tőkeerős befektetőt találni a mélyben lévő ércvagyon hasznosítására, ezért az ÁPV Rt. 1998 decemberében elrendelte a vízelárasztásos szüneteltetést. Gyakorlatilag 1999 végén megállt a bányában a vízkiemelés, és a víz az előre megbecsült mértékben árasztja el a tárnákat. Várhatóan még öt esztendő kell ahhoz, hogy a víz az összes föld alatti járatot feltöltse.Információink szerint érdektelenségbe fulladt a Recski Ércbányák Rt.-hez tartozó ipari és egyéb ingatlanok, továbbá a bányavállalat háttérintézményeként számon tartott Hungarocooper Rt. üzletrészének értékesítése. A múlt esztendő végén hirdették meg a bánya kiszolgáló objektumait (kazánház, tároló, orvosi rendelő, mélyfúrási telephely) és az ércfeldolgozás előkészítő munkálatait koordináló, 1989-ben létrehozott Hungarocooper eladását. Az említett ingatlanok nyilvántartási értéke összesen 35 millió forint, míg a háttérintézményként funkcionáló rt. jegyzett tőkéje 17,9 millió. Lois László vezérigazgató elmondta, hogy komoly ajánlatot az említett vagyonelemekre nem kapott a bánya, így gyakorlatilag sikertelen volt az értékesítési kísérlet.Szakértők szerint Recsk esetében arról van szó, hogy a nemzetközi pénzvilágot nem sikerült meggyőzni: érdemes az ércvagyon hasznosítására, kitermelésére hitelt nyújtani. Akárhogyan alakul is, optimális esetben húsz év múlva lehetséges a bánya újranyitása. Tőkeerős befektetőre persze csak akkor lehet bukkanni, ha a világpiaci árak tartósan emelkedni fognak. Számítások szerint hozzávetőleg minimálisan 2500 dollár körül mozog a recski réz kitermelésének tonnánkénti költsége, a jelenlegi világpiaci árak ennél jóval alacsonyabbak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.