Visszatérők

Balavány György
2001. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Jóra fogom tanítani a gyerekeimet, mert tudom, hogy milyen rossz az élet” – fogadkozott az aszódi javítóintézet lapjában egy fiatalkorú elítélt. Hogy az elhatározást tett is követi-e, az azon is múlik, miként segíti szabadulása után visszailleszkedését a társadalom.Magyarországon a rablások jelentős részét fiatalkorúak követik el, és a sértettek legtöbbször a kortársaik – állítja dr. Németh Zsolt, a BM Rendőrtiszti Főiskola adjunktusa. A rendőrtiszt azon szakértők közé tartozik, akik a fiatalokkal szembeni büntetőeljárás enyhítését tartanák célszerűnek: börtön helyett javítóintézeti elhelyezést, próbaidőre bocsátást vagy megrovást – ami azt jelenti, hogy „a hatóság ünnepélyesen kifejezi rosszallását a tanúsított magatartás miatt”. A rendőrtiszt úgy látja: szükséges, hogy a gyerek érezze a társadalom rosszallását, de éreznie kell a befogadó szeretetet is, a barátságos bánásmódot. Egyébként a bírói gyakorlatban egyféle „szigorítás-lazítás hullámzást” lehet megfigyelni az adott statisztikai helyzetnek és a közvélemény nyomásának megfelelően.Németh Zsolt szerint a fiatalkori bűncselekmények általában jelentéktelenek. Az elkövetők tíz százaléka valóban „veszélyes ember”, a többieknek azonban elég a hatósági szigor enyhébb megtapasztalása, a helyreutasítás. Az adjunktus úgy látja: a legtöbb bűncselekmény esetében életkori sajátosságokról van szó, s ezeket a gyerekek zöme egyszerűen „kinövi”. Az, hogy a mai fiatalkorú bűnelkövetőkből lesznek a jövő bűnözői, a rendőrtiszt szerint nem igaz: a felnőtt bűnözőknek mindössze húsz százaléka követett el bűncselekményt tizennyolc éves kora előtt.Bár a statisztikák a fiatalkori bűnözés terén néhány százalékos javulást mutatnak, az igazság az, hogy a korosztály létszáma is csökkent; a latencia pedig – a be nem jelentett bűncselekmények száma – valószínűleg igen magas. Németh Zsolt úgy véli: nem lehet mérvadónak tekinteni a rendőrségi számítógépek adatait, mert azok csak azt mutatják, hány cselekmény jutott a hatóság tudomására, s mennyit derítettek föl. Ez a szemlélet eltorzítja a rendőrök lelkületét – mondja az adjunktus –, érdekeltté teszi őket abban, hogy „ne engedjenek be” olyan ügyeket a számítógépes nyilvántartásba, amelyeknek várhatóan nem lesz meg a tettese. Nyugaton sokkal inkább figyelembe veszik a lakosság körében végzett felméréseket a hatékonyság kimutatásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.