Jövőre startol az Andrássy egyetem

Magyarországon 2002 szeptemberében megnyílik a német nyelvű egyetem – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök az ausztriai Melkben, az osztrák, a baden-württembergi és a bajor miniszterelnök részvételével a múlt hét szerdán tartott második Kis-Duna menti csúcstalálkozó utáni sajtóértekezleten. Ugyanezen a napon Pálinkás József oktatási miniszter a magyar fővárosban fogadta Erwin Huber bajor államminisztert, akivel többek között az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemről folytatott megbeszélést.

Hanczár János
2001. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erwin Huber államminiszter bevezetőjében hangsúlyozta azt a felismerést, hogy az oktatás minősége rendkívüli hatással van az egyes országok versenyképességére. Ebben az összefüggésben különös jelentőséget nyer az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem létrehozása – tette hozzá.
A magyar kormány 2001 áprilisában hozott határozatával megnyitotta az utat az Andrássy egyetem létrehozása előtt, amely a közép-európai térséget jól ismerő szakemberek képzésével hozzájárul a régió Európához való csatlakozásának folyamatához – emelte ki a magyar oktatási miniszter, aki úgy véli, hogy mindez tovább erősíti Magyarország gazdasági, politikai, kulturális kapcsolatát Németországgal és a német nyelvterületekkel.
Az egyetemen – a minisztérium elképzeléseivel összhangban – kétéves posztgraduális szakirányú továbbképzés keretében oktatnak majd. Három szakirány lesz: az összehasonlító állam- és jogtudományok, Közép-Európa-tanulmányok és a nemzetközi kapcsolatok.
Az oktatók többségét azok a magyar és német nyelvterületről érkező professzorok, valamint gyakorlati szakemberek alkotják, akik rangos egyetemeken kutató és oktató tevékenységük magas színvonalát már bizonyították, ugyanakkor birtokolják a vezetői munkához szükséges tudást, amely lehetővé teszi számukra, hogy tapasztalataikat megfelelő módon a következő nemzedéknek is átadják – emelte ki Pálinkás József.
Az Oktatási Minisztérium tervei szerint évente 75 hallgató vehet részt a képzésben. A hallgatók egyenlő arányban érkeznének Magyarországról, más közép- és kelet-európai országokból, valamint a német ajkú országokból. Az Andrássy egyetem Budapest központjában, a Magyar Nemzeti Múzeum mellett álló, egykori Festetics-palotában kapott helyet. A palota reprezentatív épülete műemléki védelem alatt áll. Az 1862-ben készült épület az egykori Diéta közelségében, Pest város hagyományos közéleti központjának számító, a magyar arisztokrácia által kiépített palotasoron található. A 1,5 milliárd forintos beruházás ütemét az igényes múlt századi kivitelezés építészeti sajátosságainak megfelelő alapos restaurátori előkészítő munka is befolyásolja.
Az ünnepélyes megnyitón – amely várhatóan 2002 márciusában lesz – részt vesz Edmund Stoiber bajor miniszterelnök is – mondta el Pálinkás József oktatási miniszter. Az egyetem, amely a magyar és a bajor miniszterelnök kezdeményezésére jön létre, a jövő szeptemberben kezdi meg működését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.