Az euróátállásra készül Európa

Január elsejétől az eurózónába tartozó országokban megszűnnek a nemzeti valuták, ez azonban nem jelenthet hátrányt a nem euróban számoló államokkal korábban megkötött pénzügyi szerződésekre nézve.

2001. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgiumban, Ausztriában, Finnországban, Franciaországban, Görögországban, Hollandiában, Írországban, Luxemburgban, Németországban, Olaszországban, Portugáliában és Spanyolországban is megszűnnek a nemzeti pénznemek. Az EK Tanácsa több rendeletet fogadott el annak biztosítására, hogy azon szerződések esetében, melyeket az eurózónába tartozó országok vállalataival ezen országok nemzeti valutáiban kötöttek és amelyek pénzügyi teljesítése 2002. január elseje után esedékes, sem a vevők, sem az eladók ne szenvedjenek el veszteséget – áll a Külügyminisztérium (KM) tegnapi közleményében.
Ha az alkalmazott „jogi eszközökben” az adott országok nemzeti devizájára történik utalás, azt a tanács és az EK rendeleteiben rögzített átváltási arányok szerint meghatározott euróban kötött szerződésnek kell tekinteni. Ha a külföldi fél azon három EU-tagállam valamelyikében működő vállalat, amely nem tagja az euróövezetnek és a szerződést az eurózóna országainak 2001. december 31-ig forgalomban lévő, jelenlegi nemzeti pénznemeiben kötötték, az EK-tanácsi rendelet az előzőekben említetteknek megfelelően ezen országokban ebben az esetben is közvetlenül hatályos.
Amennyiben a külföldi fél nem EU-tagállamban működő vállalat és a magánjogi szerződést a magyar fél az euróövezetbe tartozó valamely ország nemzeti devizájában kötötte, úgy a külföldi partnerre a tanácsi rendelet hatálya közvetlenül nem terjed ki.
Ha a vitás esetekben olyan állam joga az alkalmazandó, amely nem tagja az EU-nak, a közösségi rendeletek alkalmazására és hivatkozására nem kerülhet sor. Az ilyen devizákban megkötött szerződéseket a külföldi partnerrel egyetértésben a magyar vállalatok a fentiekben megadott, rögzített átváltási arányok, illetve a vonatkozó EU-rendeletek figyelembevételével euróban kötött szerződésekre módosítsák.
Fordulatot vett augusztusban az euróövezet összesített folyó mérlege: 4,2 milliárd eurós többletre váltott a júliusi 4,1 milliárd eurós és a tavaly augusztusi 6,3 milliárd eurós hiányról – jelentette tegnap az Európai Központi Bank. A halmozott deficit az első nyolc hónapban 21,8 milliárd euró volt a tavalyi első nyolchavi 35,6 milliárd euró helyett, főleg, mert a kereskedelmi mérlegben a többlet 35 milliárd euróra nőtt a tavalyi első nyolchavi 7,8 milliárd euróról. A tőkemérlegben augusztusban már harmadik hónapja volt többlet. A nettó portfóliótőke-beáramlás az MTI jelentése szerint 17,8 milliárd euró volt augusztusban.

Lehetőség kamatcsökkentésre. Az Európai Központi Bank (EKB) tanácsának tagja, Ernst Welteke, a német központi bank elnöke tegnap úgy nyilatkozott, hogy ha „az EKB kormányzótanácsában lehetőséget látunk további kamatcsökkentésre az árstabilitás veszélyeztetése nélkül, akkor ezt meg fogjuk tenni”. Koppenhágai előadásában Welteke azt is mondta, hogy az euróövezet gazdasági növekedésének javulása késni fog az amerikai terrortámadások következményei miatt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.