n Szajlai Csaba
Négy esztendővel ezelőtt vásárolta meg a hazai konzervipar egyik legnagyobb cégcsoportját, az 1997-ben 22,5 milliárd forintos forgalmat produkáló, 468 millió forint adózás előtti eredményt realizáló Limpex Rt.-t az MFB és egyszemélyes társasága, a Trezorg Kft. Az 1998. évi orosz pénzügyi válság hatásai nemcsak a vállalatcsoport exportpiacát, hanem belföldi értékesítési lehetőségeit is kedvezőtlenül érintették, így a Limpex likviditási pozíciója megrendült.
A konzervipar válsága 1999 végére teljesedett ki; ekkor már a Limpex 2,4 milliárd forintos veszteséggel zárta az évet. A vállalatcsoport financiális válságkezelésére kidolgozott reorganizációs programot tavaly nyáron hagyta jóvá az MFB igazgatósága. Ennek eleme volt a veszteségesen működő hatvani Aranyfácán Rt. és a Szegedi Konzervgyár (Szeko) leállítása, majd a szakmakultúra folytatását vállaló befektetőknek való értékesítése, a Nagyatádi Konzervgyár Kft. és a nyíregyházi EKO Kft. pénzügyi stabilizálása és privatizációja.
Tarnóczi Lászlótól, az MFB szóvivőjétől megtudtuk, hogy az Aranyfácán Rt. eredményes értékesítése megtörtént, míg a Szeko ügyében a napokban várható előrelépés. A Nagyatádi Konzervgyárat várhatóan három, míg az EKO-t egy agrártársaság veszi meg.
A Szeko esetében a napokban várható pozitív fordulat. A vásárlóként jelentkező konzorcium tagjai a Csongrád Megyei Első Élelmiszer Feldolgozó és Értékesítő Szövetkezet, a Micromeat Kft., Szeged önkormányzatát pedig az IKV Rt. képviseli. A privatizációs szerződés megkötésére akkor kerülhet sor, ha a szegedi közgyűlés is elfogadja a tervezetet. Az idén januárban kényszerűen leállított konzervgyárban hónapokon belül újraindulhat a termelés – fogalmazott Tarnóczi László, aki elmondta, hogy a bank számára hangsúlyos elem a szakmakultúra megőrzésére tett garanciavállalás is.
A Nagyatádi Konzervgyár Kft.-t három (a Szombathelyi Tangazdaság Rt.-nek, a Lajta–Hanság Rt.-nek és a Sárvári Mezőgazdasági Rt.-nek), míg a nyíregyházi EKO Kft.-t egy agrártársaságnak (az Agro-produkt Rt.-nek) értékesítik, várhatóan teljes egészében.
***
Profitot termel az Aranyfácán. Már az idén százmillió forintos nyereséggel számol a tavaly még nyolcszázmillió forintnyi veszteséget termelő hatvani konzervgyár új tulajdonosa. Szabó Zsolt, a gyárat működtető Aranyfácán Konzervgyár 1934 Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: az idén kétmilliárd forintos árbevétellel számol. Az üzem 15 ezer tonnányi készterméket állít elő ebben az évben, ennek döntő többsége sűrítettparadicsom-konzerv és fűszerezett paradicsomszósz. A termékek zömét külpiacokon értékesítik.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében