Az idén elkelnek a konzervgyárak

Még az idén rendeződhet a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. közvetett tulajdonában lévő konzervgyárak sorsa, és végelszámolással megszűnik a feldolgozóüzemek korábbi gazdája, a lényegében funkció nélküli Limpex Rt. – tudta meg a Magyar Nemzet.

2001. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Szajlai Csaba
Négy esztendővel ezelőtt vásárolta meg a hazai konzervipar egyik legnagyobb cégcsoportját, az 1997-ben 22,5 milliárd forintos forgalmat produkáló, 468 millió forint adózás előtti eredményt realizáló Limpex Rt.-t az MFB és egyszemélyes társasága, a Trezorg Kft. Az 1998. évi orosz pénzügyi válság hatásai nemcsak a vállalatcsoport exportpiacát, hanem belföldi értékesítési lehetőségeit is kedvezőtlenül érintették, így a Limpex likviditási pozíciója megrendült.
A konzervipar válsága 1999 végére teljesedett ki; ekkor már a Limpex 2,4 milliárd forintos veszteséggel zárta az évet. A vállalatcsoport financiális válságkezelésére kidolgozott reorganizációs programot tavaly nyáron hagyta jóvá az MFB igazgatósága. Ennek eleme volt a veszteségesen működő hatvani Aranyfácán Rt. és a Szegedi Konzervgyár (Szeko) leállítása, majd a szakmakultúra folytatását vállaló befektetőknek való értékesítése, a Nagyatádi Konzervgyár Kft. és a nyíregyházi EKO Kft. pénzügyi stabilizálása és privatizációja.
Tarnóczi Lászlótól, az MFB szóvivőjétől megtudtuk, hogy az Aranyfácán Rt. eredményes értékesítése megtörtént, míg a Szeko ügyében a napokban várható előrelépés. A Nagyatádi Konzervgyárat várhatóan három, míg az EKO-t egy agrártársaság veszi meg.
A Szeko esetében a napokban várható pozitív fordulat. A vásárlóként jelentkező konzorcium tagjai a Csongrád Megyei Első Élelmiszer Feldolgozó és Értékesítő Szövetkezet, a Micromeat Kft., Szeged önkormányzatát pedig az IKV Rt. képviseli. A privatizációs szerződés megkötésére akkor kerülhet sor, ha a szegedi közgyűlés is elfogadja a tervezetet. Az idén januárban kényszerűen leállított konzervgyárban hónapokon belül újraindulhat a termelés – fogalmazott Tarnóczi László, aki elmondta, hogy a bank számára hangsúlyos elem a szakmakultúra megőrzésére tett garanciavállalás is.
A Nagyatádi Konzervgyár Kft.-t három (a Szombathelyi Tangazdaság Rt.-nek, a Lajta–Hanság Rt.-nek és a Sárvári Mezőgazdasági Rt.-nek), míg a nyíregyházi EKO Kft.-t egy agrártársaságnak (az Agro-produkt Rt.-nek) értékesítik, várhatóan teljes egészében.
***
Profitot termel az Aranyfácán. Már az idén százmillió forintos nyereséggel számol a tavaly még nyolcszázmillió forintnyi veszteséget termelő hatvani konzervgyár új tulajdonosa. Szabó Zsolt, a gyárat működtető Aranyfácán Konzervgyár 1934 Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: az idén kétmilliárd forintos árbevétellel számol. Az üzem 15 ezer tonnányi készterméket állít elő ebben az évben, ennek döntő többsége sűrítettparadicsom-konzerv és fűszerezett paradicsomszósz. A termékek zömét külpiacokon értékesítik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.