Dél-Tirolban gyakorlatilag nincs munkanélküliség

Míg a munkanélküliség az Európai Unióban mindenütt az egyik legnagyobb probléma, Olaszország északnyugati csücskében, a hegymászók paradicsomaként ismert német ajkú Dél-Tirolban oly mértékben prosperál a gazdaság, hogy sikerült elérni a teljes foglalkoztatottságot. A tartomány gazdasága alapvetően három, egymást támogató, illetve kiegészítő tartópilléren nyugszik.

2001. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Trentino–Dél-Tirol tartomány, németül Südtirol, vagy ahogy az olaszok nevezik: Alto Addige. Ezen a területen három nyelvközösség él együtt, az olasz, a ladin és a német, továbbá ez a térség külön autonómstátussal rendelkezik az olasz államjogi berendezésben. Az egy főre eső bruttó nemzeti termék, amely csaknem 37–48 millió olasz lírát tesz ki, 17-18 százalékkal haladja meg az itáliai, 30,9 milliós átlagot.
Dél-Tirolnak prosperáló gazdasága van, amely alapvetően három, egymást támogató, illetve kiegészítő tartópilléren nyugszik; a mezőgazdaságon (a foglalkoztatottak 12 százalékával), a termelésen (ipar, kereskedelem és kisipar, 27 százalékkal) és a szolgáltatáson (61 százalék).
Dél-Tirol élelmiszerexportját a tejfeldolgozás, ezen belül is a sajtgyártás és az almatermesztés határozza meg. Az értékesítési kampány mindkét területen speciális, az árut forgalmazó privát társaságok vagy magántermelők a helyi sajátosságokra helyezik a hangsúlyt. A statisztika szerint a sajtpiac szereplői termékeik 30-40 százalékát exportálják Ausztriába, Hollandiába és Németországba.
– A dél-tiroli alma egyfajta prémiumtermék a különleges ízvilágával – mondja Andreas Laimer, aki Meran felett gazdálkodik. Az almásgazda szerint az Itália északnyugati részében található tartomány gazdasága úgy 30-40 éve talált magára. A fejlődés azóta is töretlen, korábban viszont Olaszország egerének számított. A jólét alapjait gyakorlatilag az olasz–osztrák felelősségvállalás teremtette meg, miszerint az oltalmazó anyaország, Ausztria joga és kötelessége közbeszólni, ha Itáliában a német ajkú lakosság érdekeit veszélyeztetik – fejti ki Andreas Laimer. Jelenleg az Európai Unió minden tizedik almáját ebben az 500 ezres lélekszámú tartományban szedik. Az ültetvények 20-30 százalékára kiterjedő integrált gyümölcstermesztés mellett az idegenforgalmi adottságok hatékony kihasználásának tulajdonítható a gazdaság pezsgése – teszi hozzá az almásgazda, akinek vállalkozása szívesen alkalmaz szezonális munkaerőt Magyarországról.
A kimutatások szerint 26 millió vendégéjszakát produkálnak évente a panziók és a szállodák az Alpok déli oldalán. A német ajkú tartomány turisztikai adottságai között első helyen szerepel a Dél-tiroli Régészeti Múzeum, amelynek fő szenzációja Ötzi, az ősember, akit jégbe fagyva találtak meg tíz éve. Igazi látványosság Tirol falu vára is, amely a tartománynak nevét adta. Sokakat vonz a magashegyi túrázás, a hegy- és a sziklamászás a gleccserhegyek, valamint a Dolomitok hazájában, és természetesen a szubalpin éghajlat. Míg a munkanélküliség Európában mindenütt az egyik legnagyobb gond, Dél-Tirolban, élve az autonómiával, előrelátó fejlesztési politika eredményeként sikerült elérni a teljes foglalkoztatás szintjét. A kimutatások szerint ugyanis 0-0,5 százalékos a munkanélküliségi ráta, sőt a tartomány gazdaságai leginkább munkaerőhiánynyal küzdenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.