Trentino–Dél-Tirol tartomány, németül Südtirol, vagy ahogy az olaszok nevezik: Alto Addige. Ezen a területen három nyelvközösség él együtt, az olasz, a ladin és a német, továbbá ez a térség külön autonómstátussal rendelkezik az olasz államjogi berendezésben. Az egy főre eső bruttó nemzeti termék, amely csaknem 37–48 millió olasz lírát tesz ki, 17-18 százalékkal haladja meg az itáliai, 30,9 milliós átlagot.
Dél-Tirolnak prosperáló gazdasága van, amely alapvetően három, egymást támogató, illetve kiegészítő tartópilléren nyugszik; a mezőgazdaságon (a foglalkoztatottak 12 százalékával), a termelésen (ipar, kereskedelem és kisipar, 27 százalékkal) és a szolgáltatáson (61 százalék).
Dél-Tirol élelmiszerexportját a tejfeldolgozás, ezen belül is a sajtgyártás és az almatermesztés határozza meg. Az értékesítési kampány mindkét területen speciális, az árut forgalmazó privát társaságok vagy magántermelők a helyi sajátosságokra helyezik a hangsúlyt. A statisztika szerint a sajtpiac szereplői termékeik 30-40 százalékát exportálják Ausztriába, Hollandiába és Németországba.
– A dél-tiroli alma egyfajta prémiumtermék a különleges ízvilágával – mondja Andreas Laimer, aki Meran felett gazdálkodik. Az almásgazda szerint az Itália északnyugati részében található tartomány gazdasága úgy 30-40 éve talált magára. A fejlődés azóta is töretlen, korábban viszont Olaszország egerének számított. A jólét alapjait gyakorlatilag az olasz–osztrák felelősségvállalás teremtette meg, miszerint az oltalmazó anyaország, Ausztria joga és kötelessége közbeszólni, ha Itáliában a német ajkú lakosság érdekeit veszélyeztetik – fejti ki Andreas Laimer. Jelenleg az Európai Unió minden tizedik almáját ebben az 500 ezres lélekszámú tartományban szedik. Az ültetvények 20-30 százalékára kiterjedő integrált gyümölcstermesztés mellett az idegenforgalmi adottságok hatékony kihasználásának tulajdonítható a gazdaság pezsgése – teszi hozzá az almásgazda, akinek vállalkozása szívesen alkalmaz szezonális munkaerőt Magyarországról.
A kimutatások szerint 26 millió vendégéjszakát produkálnak évente a panziók és a szállodák az Alpok déli oldalán. A német ajkú tartomány turisztikai adottságai között első helyen szerepel a Dél-tiroli Régészeti Múzeum, amelynek fő szenzációja Ötzi, az ősember, akit jégbe fagyva találtak meg tíz éve. Igazi látványosság Tirol falu vára is, amely a tartománynak nevét adta. Sokakat vonz a magashegyi túrázás, a hegy- és a sziklamászás a gleccserhegyek, valamint a Dolomitok hazájában, és természetesen a szubalpin éghajlat. Míg a munkanélküliség Európában mindenütt az egyik legnagyobb gond, Dél-Tirolban, élve az autonómiával, előrelátó fejlesztési politika eredményeként sikerült elérni a teljes foglalkoztatás szintjét. A kimutatások szerint ugyanis 0-0,5 százalékos a munkanélküliségi ráta, sőt a tartomány gazdaságai leginkább munkaerőhiánynyal küzdenek.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?