Az elektronikus közbeszerzési rendszer bevezetése révén az államigazgatási folyamat átláthatóbb és ellenőrizhetőbb lesz a mostaninál. Az elektronikus közbeszerzés koncepciójának kidolgozásában az állami tulajdonban lévő Magyar Posta Rt. is részt vállalt, az elektronikus közbeszerzési rendszer költségeire pedig 600 millió forint állami pénzt különítettek el.
A tervek szerint 2002 februárjától már elektronikus úton lehet intézni a közbeszerzéseket. Ennek legfontosabb eleme, hogy az eddigi technikák (nyílt, meghívásos és tárgyalásos eljárás) mellett vagy helyett, új eljárástípusok is hatályba lépnek. Ilyen lesz a megoldásegyeztetésre épülő elektronikus tárgyalásos eljárás (az elektronikus tárgyalásos eljárás speciális alkalmazási esete) és a keretmegállapodásra épülő elektronikus eljárás. Egy kormányhatározat értelmében egyébként 2002. január 31-ig épül ki az elektronikus közbeszerzési rendszer, amely bevezetése után a legnagyobb piac lesz hazánkban, sőt a ma is használatos vállalatközi technológia, az úgynevezett B2B főszereplőjévé válhat. Számítások szerint az e-közbeszerzés bevezetése révén az árak 5-10 százalékkal csökkenhetnek, a tranzakciós eljárási díjaknál ennek mértéke akár 80-90 százalék is lehet.
Az MTI jelentése szerint az idén az első kilenc hónapban az ajánlatkérők 2728 közbeszerzési eljárást bonyolítottak le, 2,4 százalékkal többet, mint 2000 azonos időszakában. Az 2728 eljárásból 2124 volt nyílt, ami 77,9 százalékot képviselt, 2,4 százalékponttal többet, mint egy évvel korábban. Tárgyalásos eljárásból 551-et folytattak le, ezek aránya a tavalyi első háromnegyed évi 22 százalékkal szemben az idén 20,2 százalékra mérséklődött. A meghívásos tenderek száma mindössze 53-at tett ki, arányuk 1,9 százalék volt, ami 0,6 százalékpontos csökkenés az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az értéket tekintve az összes közbeszerzés 71,2 százaléka volt nyílt eljárás. Ilyen típusú tenderen 305,9 milliárd forint értékű beszerzésről döntöttek, ami 44,1 milliárddal több, mint egy évvel ezelőtt.
A közbeszerzési eljárásoknak értékben 42,3 százalékát az önkormányzatok és intézményeik indították, 25,7 százalékát a központi költségvetési szervek, 17,2 százalékát a közszolgáltatók, 11 százalékát pedig a támogatásban részesített szervezetek. A közbeszerzések értékéből 49,5 százalékot az építési beruházások, 33,5 százalékot az árubeszerzések, 17 százalékot pedig a szolgáltatások tettek ki. A kis- és középvállalkozások 1767 közbeszerzési eljárást nyertek meg, az összes eljárás 64,8 százalékát 260,3 milliárd forint értékben, ami az összérték 60,6 százaléka.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?