Fantomházak Budatétényben

Budafok-Tétény Rózsakert városrészének lakói egyszerűen csak fantom lakóparknak nevezik azt a mintegy kéthektáros területet, amelyen negyven lakás felépítésére tíz éve tett ígéretet egy beruházó. A félkész házakban hajléktalanok laknak, a tulajdonosok pedig több mint tíz éve várják, hogy valamit viszszakapjanak a lakásokra befizetett pénzükből. Számukra a Legfelsőbb Bíróságon szeptember végén ugyan pozitív döntés született, ám még az is elképzelhető, hogy folytatódik a pereskedés.

2001. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ecetfák és a gaz erdejében megbújó rózsakerti házak nagy részén nincs tető, a cserepeket fel sem rakták, vagy elhordták az évek során. Hiányzik róluk a külső vakolat is. Nyílászárók híján átlátni a falakon, égettek, korhadtak a szarufák és a tetőlécek. Az elmúlt években több mint tíz hajléktalan lett állandó lakója a házaknak, de folyamatosan nő az itt élők száma. A házakban nincsenek lefolyók, vagy ahhoz szükséges födémáttörések. A lépcsők életveszélyesen szabálytalanok, a tetőcserepek alatt szinte mindenhol kihagyták a szigetelést. Az épületek olyan benyomást keltenek, mintha nem is azzal a szándékkal építették volna őket, hogy itt bárki is lakást kapjon.
A Hungarovin utódjának számító Henkell és Söhnlein Hungária ügyvezető igazgatója, Gacsályi Tamás tájékoztatása szerint az ügy több mint tíz évvel ezelőtt kezdődött, egy szindikátusi szerződéssel. Az okmány aláírásával a Hungarovin Borgazdasági Kombinát építési jogosultságot adott a területen a dunaújvárosi székhelyű Épinvest Vállalkozó-tervező Kft.-nek. A telek a Hungarovin kezelése alatt állt, de a magyar állam tulajdonát képezte. A szerződés értelmében a Hungarovin hárommillió forintot adott az Épinvest Kft.-nek közművesítésre, a cég pedig vállalta, hogy felépít negyven lakást a telken. Ezek különböző alapterületűek lettek volna, a 98 négyzetméterestől a 200 négyzetméteresig. A lakókkal az Épinvest Kft. meg is kötötte a szerződéseket a beruházásra. A cég a negyven lakásból nyolcat értékesíthetett volna, huszonkettő vevőjét a Hungarovin, tízét az akkori XXII. kerületi tanács jelölhette ki. A Hungarovin Rt. 1992-ben nyert teljes tulajdonjogot a területen, de az építési telket eladták az Épinvest Kft.-nek és azóta nincs közük az ügyhöz. A történetnek azonban van egy másik szála is. A Hungarovin kezességet vállalt 35 millió forint erejéig az Épinvest Kft. hitel-visszafizetésére. A beruházó ezzel egyidejűleg jelzálogjogot adott a borászati vállalatnak. A Hungarovin Rt. 1997-ben értékesítette ezt a jogát, mert öt éve hiába várták, hogy a járulékokkal együtt már 46 millió forintra rúgó összegből visszakapjanak valamit. Közben a tulajdonosok között megindult egy pereskedés.
Több millió forintot vesztettek az egykori dolgozók is. Egyikük elmondása szerint a beruházók a terület egy részét értékesítették a Motortrade Kft.-nek, akik meg is kezdték az építkezést. Egy idő után azonban ők sem bírták anyagilag és elkezdtek értékesíteni. Ekkor vált új tulajdonossá a BEKER International Kft., az Inmobilien Dobay és Partner Kft., a MASPED Szállítmányozási Rt. és más kisebb vállalkozók. Az évek során egyre zavarosabbak lettek a tulajdonviszonyok.
A lakásra pályázók úgy gondolják, hogy a cégek tartoznak nekik, mert több pénzt fizettek be, mint a meglévő készültségi fok.
Boldizsár Sándor, a BEKER International Kft. vezetője munkáslakás építése címén vásárolt volna három ingatlant Rózsakerten. Állítása szerint az építkezés egy szakaszában kutyás őrökkel zárták le a területet, hogy ne vegyék észre a tulajdonosok a gondokat.
Az akció családokat tett tönkre, hiszen számos magánszemély eladta a lakását, hogy ideköltözhessen. Ezek az emberek évekig albérletben éltek és most várhatják, hogy legalább a befizetett pénzükből visszakapjanak valamit.
Kormos Jenő egy több mint tízmilliót érő lakást kívánt vásárolni a területen. Amikor az utolsó részletet kellett befizetni, a cég ügyvezető igazgatója, Kerek András már az irodájába ment el a pénzért. Ekkor derült ki, hogy a házuk építése még sehol sem áll, mivel a többit építették a befizetett összegekből. Később a Motortrade Kft.-nek és a Promoindra Konzorciumnak értékesítették a terület egy részét, így már velük kellett szerződést kötni. Sorra eladták a területet olyan cégeknek, amelyekkel dolgoztattak. Lakással fizettek a vállalatoknak, amelyek egymásra vártak, hogy ki építi fel a házaikat, mert senkinek sem volt elegendő pénze. A viták során sikerült elérni, hogy az ingatlan kerüljön azok tulajdonába, akik a Motortrade Kft.-vel álltak szerződésben. Így lettek az egyes befizetőké a telkek. A megindult per azonban a közös tulajdon megszüntetése és az árverési értékesítés érdekében zajlik.
Hetényi Géza felszámolóbiztos elmondta: a Legfelsőbb Bíróságon nemrég megegyezés született, s 300 millió forintos értékesítési áron elárverezhetik a területet. A tulajdonosok a tulajdoni hányaduknak megfelelő összeget kaphatnak majd. Ha viszont valaki fellebbez, tovább folytatódhat a pereskedés. Eközben a jelenlegi tulajdonosokat a rendezetlen tulajdonviszonyok miatt arra sem tudják kötelezni, hogy karbantartsák, elkerítsék és védjék a területet.
Szabolcs Attila, Budafok-Tétény polgármestere leszögezte: nincs esély a terület önkormányzati tulajdonba vételére, mert a több száz millió forintos értékesítési ár meghaladja a helyhatóság anyagi lehetőségeit.
Tóth Gábor kerületi rendőrkapitány elmondta: rendszeresen elhordják innen az építőanyagot, már több tolvajt tetten értek. Egyszer lángra kapott az épületek egy részének faszerkezete, amely a környéket is veszélyeztette volna, ha nem sikerül időben eloltani. Sokszor mentővel szállítottak el innen ittas egyéneket, valamint drogosokat is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.