Prés alatt a svájci bankok

Megtépázhatja-e a Swissair-botrány a profitját amúgy is lefelé korrigáló svájci pénzintézeti szektor helyzetét, illetve az USA-t ért terrortámadás nyomán mi lesz a messze földön híres svájci banktitokvédelem intézményével? Ezek a ma még megválaszolhatatlan kérdések foglalkoztatják az alpesi ország üzleti világát.

2001. 10. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Svájc meghatározó bankcsoportjai a napokban olyan veszteséghalmozódásról tájékoztatták a nyilvánosságot, amelynek bekövetkeztét a pénzintézeteiről ismert kis alpesi országban korábban a legpesszimistább piaci elemzők is képtelenségnek tartottak volna; a Zürich Financial Services (ZFS) idén negyvenszázalékos profitcsökkenést prognosztizál, míg háromszázmillió frankos negyedéves deficitet könyvelhet el a Credit Suisse, és rosszul áll a szénája az UBS-nek is. Mint ismert, az utóbbi két bank nyújtott 1,36 milliárd frank hitelt a Swissairnek, valamint a légitársaság Crossair nevű leánycégének.
A ZFS a napokban jelentette be, hogy az Egyesült Államokat ért terrortámadás anyagi hatását alulbecsülték, ugyanis kilencszázmillió dollárt is bukhat ezen a svájci biztosítócsoport. A cég a krízishelyzet következményét korábban négyszázmillió dolláros hiányra taksálta, ám a részvényárfolyam egyes napokon több mint tízszázalékos zuhanásnak indult, és befektetéseit is leértékelte a piac. Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy bár a ZFS biztosítóágazata által elért 55 milliárd dolláros bevételnek a mínusztermelés csak a két százalékát teszi ki, és a csoport részvénytőkéjének is mindössze öt százalékára rúg az összeg, ez azonban mégiscsak rekordveszteségnek minősül. Tetézi a gondot, hogy a Zürich Financial Services 2001-re 1,4 milliárd dolláros nyereséggel kalkulál, ami negyven százalékkal múlja alul a 2000-es 2,3 milliárdot.
Nincsenek rózsás helyzetben a Swissairt finanszírozó bankok. Megtépázta hírnevüket a neves légitársaság hitelezése. Bernben például az a közvélekedés, hogy a Credit Suisse és az UBS szándékos késéssel folyósította – az ágazatban amúgy sem túl nagy összegnek számító – 1,36 milliárd svájci frankos kölcsönt a légitársaságnak, ami a Swissair csődjéhez vezetett. Ráadásul úgy taktikázott a két bank, hogy csak ők ketten húzzanak hasznot a légitársaság adaptálásából.
A demokráciájukra oly büszke svájciak a nagyobb városokban (Zürich, Bern, Genf) éppen ezért akciókat indítottak, hogy a honfitársaik mondják fel a folyószámla-szerződéseket. A hírek szerint az akció hatására az UBS-nél már csaknem tízezren szüntették meg folyószámlájukat. A híreszteléseket persze a pénzintézet határozottan cáfolta. Bár a svájci üzleti lapok diszkréten kezelik a kérdést, a brit Sunday Times úgy tudja, legalább hatvan bank tesz lépést az említett két svájci pénzintézettel szemben, ami nyilván azt jelenti, hogy igyekeznek saját maguk javára kihasználni a két bank elleni általános bizalmatlanságot.
A Credit Suisse legfrissebb, negyedéves kimutatása egyébként mínuszba fordult. Összesen háromszázmillió frankos, azaz 186 millió dolláros veszteséget könyvelhet el a neves hitelintézet, amely elbocsátja kétszáz dolgozóját, és egymilliárd dolláros megtakarító, átalakítási intézkedésbe kezdett.
A jelek szerint nincs gond viszont a Svájci Nemzeti Bankban; jövő szeptemberig további 283 tonna aranyat ad el a bank az összesen 1300 tonnás értékesítési programja során. A túlzottnak tartott tartalék értékesítését tavaly májusban kezdte meg a bank, és azóta 320 tonnát adtak el, összesen 3,01 milliárd dollárért.
A legnagyobb kérdés mégiscsak az Svájcban, mi lesz a híres banktitokvédelemmel azt követően, hogy Bush amerikai elnök a pénzmosás minden formája ellen támadást hirdetett meg. Mint ismert, a svájci bankok igen ritka esetben adnak ki adatot az ügyfelekről. Noha a banktitok ugyan feloldható a súlyosnak minősülő büntetőügyek kapcsán, általában azonban a vádlott banktitokhoz fűződő joga elsőbbséget élvez az igazságszolgáltatással szemben. Még beláthatatlan, mi lesz az amerikai presszió és a svájci ellenállás végeredménye, azt azonban nyomatékkal kijelentette a „bank-ország„ pénzügyminisztere, hogy erről a témáról egyáltalán nem óhajtanak tárgyalásokba bocsátkozni.
***
A BANKOK ELLENI általános felháborodást Svájcban az is fokozta, hogy a központi kormányzat nyíltan és erélyesen szembefordult a Swissair fő hitelezőivel. Az általuk kidolgozott, a nemzeti légitársaság megmentésére vonatkozó „Phoenix-projekt” kapcsán az volt a kormányzati rosszallás egyik sarkalatos pontja, hogy a terv semmiféle szociális szempontot nem vett figyelembe. Miután a kormányzat megütötte az alaphangot, a Swissair elnöke is megnyilatkozott a bankok ellen, mondván, hogy a pénzintézetek állításaival ellentétben egyáltalán nem volt pénz a légitársaság kasszájában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.