Verziók a világgazdaság alakulására

Az Egyesült Államokat ért terrortámadás világgazdasági vonatkozásai kapcsán a Pénzügykutató Rt. két - egy mérsékelten peszszimista és egy mérsékelten optimista - növekedési prognózist készített. A magyar gazdaságra nézve a két variáns közötti különbség egymástól átlagosan fél százalékponttal alacsonyabb / magasabb sávba tartozó növekedési tartományt jelöl ki.

2001. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két alternatívája létezik az USA-t ért terrortámadás gazdaságra gyakorolt hatásának: vagy az amerikai ellencsapás erősíti a bizalmat, és az állami beruházások betöltik a remélt gazdaságélénkítő szerepet, vagy pedig recesszióba zuhan az Egyesült Államok gazdasága. Előbbi esetben az USA-ban erőteljes lesz a lassulás, míg a kedvezőbb forgatókönyv alapján 2002-ben a bővülés mértéke meghaladja a két százalékot. A kutatóintézet szerint – bár az Európai Unióban (EU) is megtorpan a növekedés egy USA-beli recesszió kapcsán – Nyugat-Európa képes lesz kivédeni ezt a hanyatló konjunktúrát.
A világgazdaság további fejlődésének lényegében két sarokpontja van: az egyik az olaj-és nyersanyagár alakulása, a másik az amerikai lakosság fogyasztói bizalma. Mivel Magyarország nyitott szerkezetű gazdasággal rendelkezik, ezért egy külső és tartós bizonytalanság kedvezőtlenül hathat. Mindezek ellenére a két variáns közötti különbség egymástól átlagosan fél százalékponttal alacsonyabb-magasabb sávba tartozó növekedési tartományt jelöl ki, így a Pénzügykutató Rt. szerint a GDP 2001-ben 3,9, míg jövőre 3,8-4,3 százalék közötti mértékben nő. Az éves fogyasztói áremelkedést az intézet az idén 9,3 százalékra teszi, 2002-re vonatkozóan azonban 6-6,5 százalékos inflációval számol. A folyó fizetési mérleg hiánya 2001-ben a GDP 3,3, 2002-ben pedig 4,2 százalékát éri el. A reálkereset az előrejelzések alapján öt százalékkal bővülhet 2001-ben, jövőre pedig a 3,8-4,2 százalékos sávban várható. A Pénzügykutató szerint a magyar gazdaság átstrukturálódott, hiszen a növekedés motorjává a fogyasztás lépett elő a kormányzati szintről élénkített építkezések és a korábbi export- és feldolgozóipari beruházások helyett. Míg korábban a költségvetési politikához olykor lazább monetáris elvek társultak, most ezek az elvek szigorúbbak, s ezzel a politikával párhuzamosan a költségvetés egyértelműen expanziós.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.