Jövőre lekerülhetünk a feketelistáról

Reményeink szerint Magyarország a jövő év elején lekerül a nemzetközi pénzmosást vizsgáló szervezet, a Financial Action Task Force feketelistájáról, ennek érdekében jogi lépéseket teszünk, megerősítjük a bűnüldöző szerveket, amint azt Liechtenstein tette – jelentette ki Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, aki a magyar pénzügyi delegáció vezetőjeként hétfőtől a liechtensteini Vaduzban és a svájci Bernben tárgyal a tiltott pénzügyi tranzakciókról kormányzati és banki szakértőkkel.

2001. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megbeszélések fókuszában a tiltott nemzetközi pénzügyi műveletek, ezen belül is a pénzmosás állnak.
A hazai delegáció tagja Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke, Terták Elemér, a Pénzügyminisztérium (PM) helyettes államtitkára, Barátossy Györgyné, az MNB ügyvezető igazgatója és Mohi Csaba rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter.
Mint ismeretes, Liechtensteint az 1989-ben létrehozott FATF feketelistára helyezte; a nem kielégítő bankjogi és szervezeti háttér mellett a parányi, off-shore centrumként emlegetett ország számára még az együttműködési készség hiányát is felrótták.
A liechtensteini herceg, a kormány, a bankfelügyelet, az ügyészség és a rendőri szervek következetes erőfeszítései nyomán idén júniusban a kis alpoki államot törölték a feketelistáról. A vaduzi tárgyalásokon Georges Baur és Michael Lauber liechtensteini kormányszakértők, Rita Kieber-Beck miniszterelnök-helyettes, továbbá a rendőrség gazdasági és szervezett bűnözés elleni csoportjának (Ewok) vezetői tájékoztatták a magyar delegációt arról a szakmai tevékenységről, amelynek eredményeként levették a hercegséget a feketelistáról. A tárgyalásokat követően Járai Zsigmond lapunknak elmondta: Magyarország számára fontos, hogy megkérdőjelezhetetlen legyen a hazai hitelintézetekben összegyűjtött pénzek eredete. A liechtensteini tapasztalatok azt mutatják, hogy következetes munkával lekerülhetünk a FATF-listáról – fűzte hozzá a jegybank elnöke, aki szerint ennek hátterét gyorsan meg kell teremteni jogi lépésekkel, a bűnüldöző hatóságok megerősítésével, illetve a nemzetközi szervezetekkel való együttműködéssel. Járai Zsigmond elképzelhetőnek tartja, hogy az említett tennivalók végrehajtása után Magyarország akár már 2002 elején lekerülhet erről a listáról. A FATF „bizonyítványa” abból a szempontból káros, hogy elriaszthatja a külföldi befektetőket – árulták el lapunknak a témával foglalkozó szakértők, akik szerint hazánk az 50 millió dollárra rúgó anonim takarékbetétek miatt nem minősül „tiszta” országnak a nemzetközi munkacsoport szemében. Mint azt a Magyar Nemzet megírta: a pénzmosás megakadályozásával kapcsolatos rendelkezések szigorításáról szóló törvényjavaslat egyik fontos eleme, hogy Magyarországon is megszűnik a takarékbetétek anonimitása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.