A hazai szakértői delegációt Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke vezeti, rajta kívül a Pénzügyminisztérium, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, a Belügyminisztérium és az Országos Rendőr-főkapitányság magas rangú tisztségviselői utaznak az alpesi országba. A Nemzeti Bank elnöke Vaduzban tárgyalásokat folytat a liechtensteini miniszterelnök-helyettessel, Rita Kieber-Beck asszonnyal. Bernben Kaspar Villigerrel, a szövetségi pénzügyminiszterrel konzultál a jegybank elnöke, majd találkozik a nemzeti bank vezetőjével, továbbá a bankfelügyelet, a szövetségi számvevőszék, az államügyészség és a nyomozó hivatal tiltott nemzetközi pénzügyekkel és a nemzetközi terrorizmus pénzügyi összefüggéseivel foglalkozó vezető szakértőivel is.
Mind a gazdasági, mind a költségvetési bizottság általános vitára alkalmasnak találta a terrorizmus elleni küzdelemről, a pénzmosás megakadályozásával kapcsolatos rendelkezések szigorításáról szóló törvényjavaslatot, amelynek egyik eleme, hogy Magyarországon is megszűnik a takarékbetétek és az értékpapír anonimitása.
Liechtensteint több mint egyéves kormányzati és pénzügyi erőfeszítései eredményként – az OECD és a G7 kezdeményezésére – ez év júniusában törölték az 1989-ben létrehozott, a nemzetközi tisztességtelen pénzügyi műveleteket vizsgáló szervezet, az FATF (Financial Action Task Force) feketelistájáról, amelyen Magyarország jelenleg még szerepel. Figyelmet érdemel, hogy az MNB elnöke által vezetett delegáció vaduzi tárgyalásai a két ország közötti kapcsolatok történetében az első hivatalos, magas szintű látogatást jelentik Liechtenstein Hercegségben, noha a történelmi kapcsolatok több mint száz évre tekintenek vissza: az első világháború végéig Liechtenstein pénzügyi és vámunióban állt az Osztrák–Magyar Monarchiával. Járai Zsigmondot a liechtensteini uralkodóház képviseletében Stefan herceg is fogadja. A vaduzi és berni tárgyalások fókuszában a tiltott nemzetközi pénzügyi műveletek, mindenek- előtt a pénzmosás áll.
*
A magyar pénzügyminiszter reméli, hogy országa már januárban lekerül a pénzmosás elleni harccal foglalkozó nemzetközi munkacsoport (FATF) feketelistájáról – írta tegnap a Financial Times. A brit lap jelentése szerint Magyarország sürgős törvényhozási lépéseket tesz pénzmosás elleni jogszabályainak szigorítására. Varga Mihály azt mondta, az Országgyűlés november 13-ig elfogadja a pénzmosás elleni új törvénymódosító csomagot.
Társasházi lakás ég Budapesten