Pénzmosás elleni együttműködés

Hétfőtől magyar pénzügyi delegáció folytat tárgyalásokat a legmagasabb szintű svájci és liechtensteini döntéshozókkal. A Bernben és Vaduzban sorra kerülő tárgyalások középpontjába a tiltott nemzetközi pénzügyi műveletek – mindenekelőtt a pénzmosás –, valamint a nemzetközi terrorizmus elleni védekezés együttműködési eszközei kerülnek – értesült a Magyar Nemzet.

2001. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai szakértői delegációt Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke vezeti, rajta kívül a Pénzügyminisztérium, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, a Belügyminisztérium és az Országos Rendőr-főkapitányság magas rangú tisztségviselői utaznak az alpesi országba. A Nemzeti Bank elnöke Vaduzban tárgyalásokat folytat a liechtensteini miniszterelnök-helyettessel, Rita Kieber-Beck asszonnyal. Bernben Kaspar Villigerrel, a szövetségi pénzügyminiszterrel konzultál a jegybank elnöke, majd találkozik a nemzeti bank vezetőjével, továbbá a bankfelügyelet, a szövetségi számvevőszék, az államügyészség és a nyomozó hivatal tiltott nemzetközi pénzügyekkel és a nemzetközi terrorizmus pénzügyi összefüggéseivel foglalkozó vezető szakértőivel is.
Mind a gazdasági, mind a költségvetési bizottság általános vitára alkalmasnak találta a terrorizmus elleni küzdelemről, a pénzmosás megakadályozásával kapcsolatos rendelkezések szigorításáról szóló törvényjavaslatot, amelynek egyik eleme, hogy Magyarországon is megszűnik a takarékbetétek és az értékpapír anonimitása.
Liechtensteint több mint egyéves kormányzati és pénzügyi erőfeszítései eredményként – az OECD és a G7 kezdeményezésére – ez év júniusában törölték az 1989-ben létrehozott, a nemzetközi tisztességtelen pénzügyi műveleteket vizsgáló szervezet, az FATF (Financial Action Task Force) feketelistájáról, amelyen Magyarország jelenleg még szerepel. Figyelmet érdemel, hogy az MNB elnöke által vezetett delegáció vaduzi tárgyalásai a két ország közötti kapcsolatok történetében az első hivatalos, magas szintű látogatást jelentik Liechtenstein Hercegségben, noha a történelmi kapcsolatok több mint száz évre tekintenek vissza: az első világháború végéig Liechtenstein pénzügyi és vámunióban állt az Osztrák–Magyar Monarchiával. Járai Zsigmondot a liechtensteini uralkodóház képviseletében Stefan herceg is fogadja. A vaduzi és berni tárgyalások fókuszában a tiltott nemzetközi pénzügyi műveletek, mindenek- előtt a pénzmosás áll.
*
A magyar pénzügyminiszter reméli, hogy országa már januárban lekerül a pénzmosás elleni harccal foglalkozó nemzetközi munkacsoport (FATF) feketelistájáról – írta tegnap a Financial Times. A brit lap jelentése szerint Magyarország sürgős törvényhozási lépéseket tesz pénzmosás elleni jogszabályainak szigorítására. Varga Mihály azt mondta, az Országgyűlés november 13-ig elfogadja a pénzmosás elleni új törvénymódosító csomagot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.