Egymást segítő nyugdíjasok

A rendszerváltozás után jó néhány nyugdíjasklub, érdekképviselet, hagyományőrző és egyéb közösségi szerveződés alakult. A negyven budapesti szervezetet tömörítő és közel negyvenezer tagot számláló Nyugdíjasok Budapesti Szövetsége ellenben már 1989 tavasza óta létezik. A szövetség együttműködik többek között a Vöröskereszt és a Fogyasztóvédelmi Egyesület budapesti szervezetével, nemrégiben pedig együttműködési megállapodást írt alá a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal.

2001. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyakorlat igazolja, hogy saját módszereinkkel és a döntéshozókkal való kapcsolattartással segíteni tudunk egymásnak – nyilatkozta lapunknak a szövetség elnöke, Radnai Sándorné, aki tagja a Szociális és Családügyi Minisztérium mellett működő Idősügyi Tanács civil oldalának. A szövetség tagja a Budapest Főváros Idősügyi Tanácsának is. Az elnök elmondta: alapszabály szerint működnek, de feladataik folyamatosan változnak. Most például legsürgősebbnek vélik a nyugdíjasok közérzetének javítását.
A tagszervezetek főbb programjai hasonlók, de legfőképpen a tagság igényei, a helyi adottságok függvényében alakítják őket. Így például az egyik X. kerületi klub tagsága már több mint tíz éve „szeretetcsoportként” működik, közösen látogatják a közelben lakó beteg tagjaikat, támogatják egymást, ha baj van. A szövetséghez tartozó egyesületek egyébként folyamatosan kínálják programjaikat: az egészségmegőrző-betegségmegelőző tornák valamelyikét, természetjárást, máskor pedig neves vendéget hívnak, hogy közösen beszéljenek meg egy-egy témát. A nyugdíjasok részt vesznek a budapesti Vöröskereszt munkájában is: az évente megrendezett, két-három napos vásáron adományozott ruhaneműt, cipőt árultak. Idén több mint 2000 idős vásárlót szolgáltak ki.
November végén a szövetség elnöke együttműködési megállapodást írt alá Kökényesi Antallal, Budapest rendőrfőkapitányával. Az egyezség értelmében a nyudíjasok saját tapasztalataikkal segítik a rendőrök munkáját, például az eltartási szerződések és a lakásokkal kapcsolatos csalási ügyekben. A vagyon elleni bűncselekmények áldozatai ugyanis leggyakrabban a kiszolgáltatott, magányos, idős emberek. A rendőrség vállalta, hogy a nyugdíjasok szövetségének programjain rendszeres tájékoztatást adnak az idősekre leselkedő veszélyekről és a védekezési, megelőzési technikákról. A megállapodás kitér az áldozattá vált idősek védelmére is: a rendőrség áldozatvédelmi referenseinek segítségével tájékoztatást kaphatnak jogaikról, kárigényük érvényesítési lehetőségeiről is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.