A jólét felülről szivárog lefelé

Az emberek jóléte és a társadalomfejlődés szempontjából a gazdaság legfontosabb kritériuma, hogy növekedjen – így nyilatkozott lapunknak adott interjújában Kolosi Tamás, a Társadalomkutatási (Tárki) Rt. elnöke, aki szerint világszerte szűk réteg az, amely a gazdaságpolitikát a közgazdasági és makromutatók öszszefüggései alapján értelmezi. Az emberek többsége ugyanis a gazdaságban bekövetkezett változásokat a saját életkörülményein keresztül ítéli meg.

2002. 01. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közgazdaságtan művelői eltérő álláspontot képviselnek abban a kérdésben, hogy a gazdasági növekedésnek egy adott országon belül milyen jelentősége van – kezdte mondandóját Kolosi Tamás. Különböző szakmai műhelyek, iskolák fontosabbnak tartják az egyensúlyt, mint a növekedést, és akadnak olyanok is, amelyek a természetvédelmi-környezetvédelmi szempontokat helyezik előtérbe. A magam részéről mint szociológus az emberek jóléte és a társadalomfejlődés szempontjából a gazdaság legfontosabb kritériumának a növekedést tartom. Ennek fontosságát Magyarországon nagyon jól ismerjük az elmúlt tizenegy év különböző történései kapcsán, hiszen a rendszerváltás a szocialista gazdaság nagyon mély és tartós válságával függött össze; a gazdasági növekedésben pedig erőteljes visszaesést hozott, amely természetesen kifejeződött az emberek életkörülményeiben, életszínvonalában is.
– Szükségszerű volt-e a nyílt társadalmi különbségek ilyen mértékű növekedése a kilencvenes évek legelején?
– A társadalom szerkezetére, az emberek mindennapi életére vonatkozóan két nagyon fontos hatást emelnék ki. Az egyik, hogy jelentősen megnőttek a társadalmi különbségek. Ez óhatatlanul hozzátartozott a rendszerváltáshoz, hiszen a szocialista társadalom felülről korlátozó társadalom volt, és alapvetően nem preferálta – legalábbis nyilvános keretek között semmiképpen sem – az átlagból való kiemelkedést. A piacgazdaság esetében ez utóbbinak természetesen változnia kellett. Amennyiben ugyanis az átlagból való kiemelkedés alternatívája nincs meg, csakúgy, mint a tőkefelhalmozás lehetősége, akkor nem egy tőkés gazdaságról, nem is piacgazdaságról, hanem egy nem működő gazdaságról beszélünk. A rendszerváltás szükségszerű sajátossága volt a nyílt társadalmi különbségek növekedése.
A másik hatás azzal függött össze, hogy a rendszerváltás gazdasági válsággal kezdődött. Az átlagos életszínvonal jelentősen csökkent, és az egyenlőtlenségek növekedésével csaknem megduplázódtak a nagy társadalmi különbségek. A lakosság felső és alsó tíz százaléka közötti jövedelmi különbségek a hetvenes és a nyolcvanas évek közepén valahol egy a négyhez, illetve egy az öthöz között mozogtak. Ez az arány a kilencvenes évek elején egy a hétre, a kilencvenes évek közepére egy a 7,5-re, majd egy a nyolcra ugrott fel – mindez az utóbbi öt évben stabilizálódott. Ez a decilis különbség ugyanakkor csak a felső tíz és az alsó tíz százalékot reprezentáló csoport közötti különbséget érinti, az igazán nagy differenciálódás a felső tíz százalékon belül következett be.
A gazdasági válságból adódóan valakinek viselni kellett a terheket. A lakosság felső tíz, felső húsz százalékának, majd a kutatási adatok szerint egyharmadának a rendszerváltás következtében egyértelműen javultak az életkörülményei. Ha a „fent” lévők, azaz a gazdagok egyre gazdagabbak, az átlag viszont lefelé halad, akkor az egyik lehetőség az lett volna, hogy a legszegényebbek viseljék ennek a terheit. A mi adataink és empirikus vizsgálataink viszont arra mutatnak, nem ez volt a jellemző.
Ennek oka: a kilencvenes évek első felében, egészen a Bokros-csomagig, a megörökölt szociális rendszer nem változott jelentősen, az állami újraelosztás lényegében a legszegényebbekre koncentrálva működött, valamint ez a népességcsoport már egyébként is olyan helyzetben volt, hogy gyakorlatilag nem volt hová tovább szegényedni, az elszegényedés így nem tudta ellensúlyozni más rétegek meggazdagodását.

A rendszerváltás fő terheit tehát nem a legszegényebbek viselték, hanem a szocializmus úgynevezett középrétegének jelentős része süllyedt le szegénység közeli állapotba; vagyis olyan szituáció jött létre, amikor a felső egyharmad és a kétharmad között nyílt meg a szakadék.
– Felméréseik szerint az elmúlt években beindult, „pörgős motorú” magyar gazdaság eredményeit érzi, érezheti-e már az átlagember?
– Nemzetközi tapasztalatok szerint minden gazdasági növekedés hatása felülről szokott „leszivárogni”, és a folyamat időigényes. Az 1996–97-től beindult gazdasági növekedés kedvező hatását az első években még a lakosság felső egyharmada érezhette elsősorban, majd az évtized vége felé jutott el az ez átlag környékén élő emberekhez, és tulajdonképpen még napjainkban se jutott el a lakosság lecsúszott egyharmadához. A társadalom középső harmadának szegénység körüli állapotból való kiemelkedése az utóbbi egy-két esztendőben indult meg. Ezt nemcsak az adatok támasztják alá, hanem nagyon pontosan érzi a lakosság is, a különböző elégedettségi mutatók ezt igazolják vissza. Eleinte az átlagos elégedettség azért nőtt, mert a jobb helyze-tűek lettek egyre elégedettebbek. Napjainkban már nem az elégedettek elégedettsége nő, hanem azoké, akik korábban az elégedetlenek táborát gyarapították; a második harmadnak megfelelő népességcsoport. Ők régebben kettes osztályzatot adtak egy tízfokos skálán, ma általában négyest vagy ötöst . Az elégedettség ma az átlagos szinten van Magyarországon – legalábbis méréseink szerint.
– A gazdasági bővülés jeleit, a látható fejlődést a társadalom pszichikailag hogyan kezeli? Magyarán: növekedéspárti-e a lakosság?
– Igen szűk réteg minden országban, így hazánkban is, amelyik a gazdaságpolitikát a közgazdasági és makromutatók összefüggései alapján értelmezi. A döntő többség a gazdaságpolitikát a saját életkörülményein keresztül ítéli meg. Nyilvánvalóan az a népességcsoport, amelyik ma is rossz körülmények között él, elégedetlen a gazdaságpolitikával, általában a gazdaság állapotával.
Másfelől tapasztalható: az utóbbi években az átlagmutatók javulása az átlag körüliek javuló helyzetével függ össze. A lakosság javuló helyzetű rétegei többnyire növekedéspártiak. A magyar gazdaságnak nagyon jó alapjai vannak mind a tőkeellátottság, mind a munkaerő vonatkozásában. Szerencsésen alakultak a nemzetközi feltételek is, és a választási ciklusok logikája is lehetővé tette, hogy a kormányzat kiegyensúlyozza a nemzetközi konjunktúra hatásait. Mindezeket az adottságokat egészíti ki az a pozitív tényező is, hogy a magyar kormány minden igyekezetével azon van, hogy növekedésösztönző állami programokat indítson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.