Automata árnyékszékek cserealapon

Tizenöt, számítógép-vezérlésű nyilvános illemhely felállítását tervezi a fővárosi önkormányzat. Értesüléseink szerint a berendezések egyenként negyvenmillió forintba kerülnek. A Városháza illetékesei azt remélik, hogy a reklámfelületekért barterüzletben egyezhetnek meg a korszerű árnyékszékek telepítéséről, mivel a hivatalos álláspont szerint nincs pénz a régi vécék felújítására. Ugyanakkor tény: a Hősök tere közelében tavaly felújított közterületi mellékhelyiség felújítása feleannyiba került, mint egyetlen önműködő „vécécsoda” telepítésének feltételezett költsége.

2002. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Íme a jövő: a vécé ajtaja a pénz bedobása után önműködően kinyílik, felgyullad benne a villany, működésbe lép a szellőző, majd az automatikus előöblítés. Az ajtó huszonöt perc elteltével, halk figyelmeztető jelzés után kinyílik, de egyébként is csendesen zenél, akár kedveljük az általa választott muzsikát, akár nem. Távozásunk után a számítógép vezérelte berendezés derékmagasságig lemossa a falakat, és ismét bekapcsol a szellőző. A mozgássérültek díjmentesen, úgynevezett eurokulccsal használhatják ezeket az illemhelyeket.
– A fővárosnak alig van pénze a felújításokra, ezért telepít barterüzletben új automata illemhelyeket, amelyeket a fővárosi tulajdonú Ilnet Közhasznú Társasággal üzemeltetnek majd – tudtuk meg Boross Lászlótól, a kht. ügyvezető igazgatójától. A jelenleg kilencven fővárosi nyilvános illemhely egy részét is az Ilnet Kht. adja bérbe a vele szerződéses jogviszonyban álló vállalkozóknak. Jelenleg csak hatvanöt utcai vécé működik, de a forgalmi mutatók alapján csak néhány tekinthető önfenntartónak. A fővárosi illemhelyparkból a Nyugati pályaudvaron, a Batthyány téren, az Örs vezér terén, Kőbánya-Kispestnél és a Keleti pályaudvaron működnek olyan létesítmények, amelyek nem veszteségesek. A fővárosi önkormányzattal kötött közszolgáltatási szerződés alapján harminckilenc nyilvános illemhelyet finanszíroz a főváros, évente 1,5–2 millió forinttal. A fennmaradó huszonhat utcai vécét az egyéb tevékenységekből származó bevételekből fedezi az Ilnet Kht. Több illemhely fenntartására azonban nincs pénze a fővárosnak.
– A szolgáltatás nagy részét a fővárosi önkormányzat megbízásából mi biztosítjuk, de a kerületek számos illemhelyet vásároltak meg, amelyek vagy működnek, vagy nem – jelentette ki Boross László. Szerinte ez annak is köszönhető, hogy ezek többnyire nem termelnek nyereséget, így nehéz előteremteni a fedezetet a működtetésükre. A régi, leharcolt, nem működő létesítmények is üzemképesek, de felújításra szorulnak.
Ez viszont rengeteg pénzbe kerül, ezért más megoldást kellett választani. Így merült fel az automata bódék telepítésének lehetősége.
– A fővárosnak szándékában áll a budapesti nyilvánosvécé-hálózat fejlesztése, de erre nincs elég forrása, ezért barterkonstrukcióban kíván automata vécéket telepíteni – közölte Bódás Sándor, a fővárosi önkormányzat közműügyosztályának vezetője. Tájékoztatása szerint már 1999-ben közbeszerzési pályázatot írtak ki a szolgáltatás fejlesztése érdekében, de ez eredménytelennek bizonyult. A barterüzletre nem kell közbeszerzési pályázatot kiírni, de a vezető állítása szerint ugyanazoktól kértek ajánlatot, akik annak idején a jelentkezők között szerepeltek.
A cégek elképzelései ismét a közbeszerzési bizottság elé kerülnek majd. A bizottsági előterjesztésről csak ezután dönthet a Fővárosi Közgyűlés.
Bódás Sándor úgy tartja, hogy a nyilvános vécék egy része azért nem használható a fővárosban, mert vagy a kerületek nem működtetik, vagy nagyon sokba kerülne a felújításuk.
A Fővárosi Csatornázási Művek magánosításakor a főváros kivásárolta a vállalat nyilvánosillemhely-részlegét, és azóta közhasznú társasági formában működteti az utcai vécéket – tudtuk meg az osztályvezetőtől. Elmondta: az akkoriban a fővároshoz kerülő százharminc nyilvános vécé nagy része használhatatlan volt, így az Ilnet Kht. nem tudta működtetni ezeket a bevételeiből. A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében megváltak a létesítmények egy részétől, és eladták a kerületi önkormányzatoknak. A városrészek tulajdonában lévő nyilvános illemhelyek egy részét azonban nem üzemeltetik, mint ahogy azt a világörökségnek ajánlott Andrássy úton is tapasztalhatják a rászorulók. Az osztályvezető tájékoztatása szerint az Ilnet Kht. által működtetett vécék költségeinek kompenzációja ötvenegymillió forintba került a fővárosnak a múlt évben.
– Folyamatosan végzünk felújításokat is, de évente legfeljebb egy illemhelyre jut pénze a fővárosnak – szögezte le Bódás Sándor.
Az osztályvezetőtől megtudtuk azt is, hogy tavaly húszmillió forintért hozta rendbe a főváros a Műcsarnok mögötti nyilvános vécét. Információink szerint az automata illemhelyek negyvenmillió forintba kerülnek majd. Egy „zenélő árnyékszék” árából tehát, a tavalyi renoválás árát alapul véve, legalább két nyilvános vécét újíthatnának fel azok a cégek, amelyek akár reklámfelületeiket is elhelyezhetnék a rendbe hozott vécék falain vagy a bejáratai fölött.
Bódás Sándor nem nyilatkozott az automaták áráról, mondván: az összeg nem hozható nyilvánosságra az ajánlatok értékelésének lezárulása előtt. Egyébként a korszerű automaták sem sokkal higiénikusabbak vagy jobbak, mint „ódivatú” elődeik.
Kis Klára fővárosi tisztiorvos szerint a budapesti nyilvános vécék egyikét sem egészségügyi okokból zárták be az utóbbi években. A közegészségügyi előírások megszegését nem tapasztalták mostanában a helyszíni szemléken. A működő nyilvános vécék tiszták, szagtalanok és ellátottak takarító-, illetve kézmosó eszközökkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.