Egyre erősebb a KKV-szektor

A kormány gazdaságélénkítő intézkedései elősegítették a kis- és középvállalati (KKV) szektor megerősödését. A hazai vállalkozásokat preferáló állami beruházások várható kiszélesítése 2002-ben erőteljesebb kompenzációt jelenthet a lanyhuló külpiaci kereslettel szemben.

2002. 01. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül népszerű a Széchenyi-terv a KKV-szektorban; mindezt jelzi, hogy 2001 végéig az érintett vállalati körből közel 14 ezer pályázatot nyújtottak be, több mint 160 milliárd forint nagyságú támogatásra. A megítélt 94 milliárd forinttal összesen közel négyszázmilliárd forint összegű fejlesztés valósulhat meg az idei évben. Úgy tűnik tehát, a kormány gazdaságélénkítő intézkedései céljuknak megfelelően segítették a KKV-szektor megerősítését. A hazai vállalkozásokat ösztönző állami beruházások (autópálya-építési, lakásépítési program) várható kiszélesítése ebben az esztendőben erőteljesebb kompenzációt jelenthet a némiképp visszaeső külpiaci kereslettel szemben.
Ugyanakkor – áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet felmérésében – a kis- és középvállalati szektor rövid távú gazdasági várakozása az előző hónapok növekvő optimizmusa után kismértékben rosszabbodott. A cégek visszajelzései alapján a hazai gazdaság 2002-es első fél évi fejlődését a világgazdasági recesszió nem veti vissza jelentősen. A vállalkozások pozícióját, fejlődését továbbra is az értékesítési lehetőségek határozzák meg. Miután a szektor főbb piacai az országhatáron belül helyezkednek el, a belső fogyasztás, a fizetőképes kereslet továbbra is meghatározó lesz tevékenységükben. Ugyanakkor látható, hogy a kis- és középvállalatok sem tudják elkerülni a globális dekonjunktúrából adódó negatív hatásokat. Elég megemlíteni az exportpiacok szűküléséből következő élesedő versenyt a hazai piacokon, vagy az új beszállítói kapcsolatok kialakításának, a meglévők fenntartásának esetleges ellehetetlenülését – figyelmeztet a kutatóintézet.
***
JAVUL A GAZDASÁG HELYZETE. A magyar gazdaság helyzetét a vállalkozások 29 százaléka ítéli javulónak, ami tíz százalékpontos növekedés a decemberihez képest. A vállalkozások 45 százaléka a nemzetgazdaság helyzetének rosszabbodását, 26 százalékuk változatlanságát prognosztizálja a következő fél évre. Saját vállalkozásuknál javuló körülményeket vár a cégek 29 százaléka; ez 2001 augusztusa óta a legmagasabb érték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.