A Kolosy téri üzletházat társasházként jegyeztették be a Fővárosi Kerületek Földhivatalába, hogy a bérlők számára megvásárolható legyen. A III. kerületi önkormányzat képviselő-testületének tavalyi határozata értelmében az adásvételi szerződéseket viszont csak abban az esetben köthették volna meg, ha a bérlők írásban visszajelzett vásárlási szándéka meghaladta volna az összes tulajdoni hányad felét.
A helyhatóság várt az ajánlatokra, de csak 13 kereskedő kötött előszerződést, a többiek nem kívántak ingatlant vásárolni, vagy nem engedte meg a pénztárcájuk. Ennek ellenére lenne jelentkező azokra a helyiségekre, amelyek elővásárlási jogával nem éltek. A kerület gazdálkodási és költségvetési bizottságának előterjesztése szerint erről szándéknyilatkozatot is eljuttattak az önkormányzatnak.
– A mai testületi ülésen hozhatnak elvi döntést a képviselők arról, hogy a Kolosy téri társasingatlan bérleményeit az elővásárlási jogával élő és adásvételi szerződést kötött 13 bérlő részére értékesíti a kerület –- tájékoztatott Csire János, a gazdálkodási és költségvetési bizottság elnöke, aki elmondta: ha a városatyák hozzájárulnak, a fennmaradó helyiségeket bérleti joggal terhelten értékesíthetik az egyik bérlő számára. A bizottsági elnök szerint ez nem érintené hátrányosan azt a 75 kereskedőt sem, aki továbbra is csak bérelné az üzlethelyiségeit. Az elképzelések szerint az új tulajdonosnak megszabnának bizonyos türelmi időt is, amíg nem emelheti a bérleti díjakat. Az ingatlan funkciójának megtartása is alapfeltétel lenne a megállapodáshoz, mert mindenképpen meg kívánják őrizni az üzletház piac jellegét.
– A szerződések feltételeit még részletesen ki kell dolgozni, de a tulajdonossá váló bérlőknek joguk lesz eldönteni, hogy a piaci rendeltetésnek megfelelve milyen portékát árusítanak a helyiségeikben – közölte Csire János. Megjegyezte: egyelőre perfeljegyzés is nehezíti az ingatlan eladását, mert két bérlő kifogással élt az értékesítésével kapcsolatban.
– A két vállalkozó zároltathatja a saját helyiségeit, de nem akadályozhatja meg, hogy a többit eladja az önkormányzat, hiszen önálló szerződéseket is lehet kötni – jelentette ki Moravszki Mónika, a vásárlással élők megbízott ügyvédje. A vevők képviselője szerint azért is hasznos, hogy az önkormányzat eladja a piacot, mert a magántulajdonosoknak így több lehetőségük lesz a fejlesztésekre. A szándéknyilatkozat aláírói a piaci jelleg megőrzése mellett vállalják azt is, hogy életszerűvé teszik a kínálatot az üzletkörök igény szerinti megválasztásával, és bevonják az őstermelőket, hogy csökkenthessék az árakat. A piac mélygarázsának kihasználtságát úgy javítják, hogy azt az első fél órában bárki ingyen használhatja majd.
A vevők azt ígérik, hogy új burkolattal és díszítéssel látják el a parkolót, és bazaltkövekkel újítják fel a Csemete utcát és környékét. A leendő tulajdonosok állítják, hogy a bérleti díj a reális piaci árakhoz való, öt éven belüli felzárkózást követően csak az infláció mértékével módosul.
Eddig nem határozták meg a vevők, hogy mit értenek reális piaci áron. Ennek hiányában egyelőre bizonytalan, hogy hány kereskedő fizeti ki a lehetséges tulajdonosok által megszabott bérleti díjat a következő években. A nyilatkozattevők elővásárlási jogot kérnek a kifogást emelő két bérlő per alatti helyiségeire is. Moravszki Mónikától megtudtuk: perfeljegyzés esetén akár évekig is elhúzódhat a két bérlemény megvétele.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe