Kétezer hulladékszigetet ígér a főváros

A hulladékgazdálkodási törvényben előírtaknak megfelelően, az Európai Unió szabályozásával összhangban és a hulladékdíj bevezetésével egy időben már 1996-ban elkezdték a hasznosítható hulladékok szelektív gyűjtését a fővárosban. A korszerű fővárosi gyűjtőrendszer kidolgozására azonban még évekig várni kell. A több kerületben egy magáncég által bevezett papírgyűjtés is akadozik, Budán például hetek óta nem szállították el a megtelt konténerek tartalmát.

2002. 01. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest hat városrészében, az I., a II., a III., az V., a VI. és a IX. kerület egyes épületeinek lépcsőházában több ezer papírgyűjtő edényt helyezett el a Böhm Rondo Recycling Hulladékkezelő Kft. A rendszer évek óta működik. A cég álllítja: egyedül a szállítással akadnak néha gondok. Az egyik érintett lakó szerint az I. kerületben előfordult, hogy több mint egy hónapig nem szállították el a gyűjtőedényt, így mellette csak a szemétkupac nőtt, nem kis mértékben rombolva a lakók közérzetét.
– A szállítást alvállalkozókkal végeztetjük, de körzetenként koordináljuk, és nem tudunk semmiféle fennakadásról – jelentette ki Varga Éva, a társaság ügyvezető igazgatója. Előfordulnak néha panaszok, ha egy-egy kapualj kimarad, de nem ez a jellemző – tette hozzá. Állítása szerint a speciális konténereket kéthetente ürítik, és tömörítős autókkal szállítják el a cég ócsai úti másodnyersanyag-feldolgozó telepére.
Innen válogatás, tisztítás és bálázás után viszik el a papírt és a fóliát a különböző üzemekbe, legfőképpen a Dunapack gyárában hasznosítják az előkészített hulladékot. – Az önkormányzatok hozzájárulnak a tevékenységünkhöz, de ez közel sem fedezi a költségeinket – közölte az ügyvezető, aki szerint természetvédő, tudatformáló tevékenységként végzik a szelektívhulladék-gyűjtést, de reklámot is jelent a társaságnak. A cég egyelőre más szolgáltatásainak bevételeiből fedezi a papírgyűjtés költségeit: a gyűjtési és kezelési rendszerek megszervezése, működtetése mellett nyomdaipari hulladékanyagok, másodnyersanyagok kereskedelmével és iratmegsemmisítéssel is foglalkoznak.
A fővárosi illetékesek 2008 végére kétezer gyűjtősziget létrehozását ígérik. Addig a már meglévő hulladékudvar-hálózatot bővítik. A szelektívhulladék-gyűjtés viszont nem valósulhat meg a feldolgozóipar támogatása nélkül. A szelektívhulladék-gyűjtésre már korábban is tettek kísérletet a fővárosban, de ez kudarcot vallott.
– A szemétdíj bevezetéséig a lakosság nem vált érdekeltté a hulladékok szelektív gyűjtésében – tudtuk meg Siklóssy Mihálytól, az FKF Rt. főosztályvezetőjétől. Amióta ugyanis szemétdíjat kell fizetni a fővárosban, egyre nagyobb lett a lakosság igénye arra, hogy a hasznosítható hulladékot kiválogassa és elhelyezze a hulladékudvarokban, mert ezzel csökkentheti a kiadásait.
Siklóssy Mihály szerint a szabályozás mellett a lakossági igények is kívánták, hogy minél előbb hulladékudvarokat létesítsenek Budapesten.
Az első öt ilyen létesítmény az FKF Rt. telephelyein jött létre, ahol gyorsan kialakíthatták a gyűjtőhelyeket. Ezek egy része azonban távol esik a lakott területektől. A társaság jelenleg tizenkét helyszínen üzemeltet hulladékudvart Budapesten. Ezekben csomagolási eszközök, elhasznált háztartási berendezések és néhány veszélyes hulladékfajta befogadása folyik. A kerületekkel folytatott tárgyalások azonban elhúzódtak, mert kevés ingatlant jelöltek ki az egyes városrészekben erre a célra, pedig a főváros még 1996-ban megkereste a budapesti kerületeket, hogy ajánljanak fel területet újabb hulladékudvarok létesítésére. Minden kerületben legalább egy ilyen gyűjtőhelyet kellene kialakítani. A beruházás költséges, mert válogatórészlegek üzemeltetését igényli. Felügyelet híján a nyilvános gyűjtőedényekbe bármit kidobhatnak az emberek. Fontos lenne még, hogy korszerű kukákat helyezzenek el a házak előtt, ez azonban olyan nagy költséggel jár, hogy belátható időn belül nem valósítható meg.
Siklóssy Mihály szerint ennek ellenére az idén újabb lendületet vesz a fővárosi hulladékszelektálás. Négy kerületben áll előkészítés alatt a hulladékudvarok kiépítése, és ezek számát fokozatosan emelik majd.
Az év végén megjelennek az első gyűjtőszigetek is, amelyekből 2004-re hatszázat, 2008-ra kétezret hoznak létre a fővárosban. – A legnagyobb gondot nem is a szelektív hulladékgyűjtés jogi és technikai feltételeinek megteremtése okozza, hanem a háttéripar meggyőzése – panaszolta az osztályvezető. Szerinte az ipar fogadókészségét kell elősegíteni a törvény mellett kedvezményekkel, anyagi támogatással és egyéb eszközökkel. Egyelőre ugyanis hiába gyűjtenék válogatva a főváros egész területén a hulladékot, nincs olyan ipari háttér, amely biztosan vállalja a hasznosítást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.