Többek között annak köszönhetők a magas távfűtési árak, hogy a privatizált Budapesti Erőmű Rt. külföldi tulajdonosai monopolhelyzetükkel élve, egyre jobban diktálni kívánnak a távfűtő műveknek – indokolták döntésüket a Fővárosi Közgyűlés városüzemeltetési bizottságának tagjai. A bizottság hétfői ülésén ifjabb Hegedűs Lorántné, a fővárosi városüzemeltetési bizottság MIÉP-es tagja kiejelentette: a helyzetért a rossz távhő- és a villamosenergia-törvény mellett a főváros is felelős, mert nem állt ki határozottan a tulajdonában lévő Főtáv mellett. Pozitív példaként említette Franciaországot, ahol nem privatizálták az energiaszektort, így ilyen gondok fel sem merülhetnek. Emlékeztetett arra, hogy a MIÉP már korábban is kifogásolta a hazai energiaszektor magánosítását.
– A Főtáv húszéves megállapodást kötött az Újpesti Erőmű által termelt energia megvásárlására, de a továbbiakban fenntartja azt a jogát, hogy szabadon választhasson a hőszolgáltatók között – szögezte le Sturdik Miklós, a Budapesti Távhőszolgáltató Rt. sajtófőnöke. Tájékoztatása szerint egyre gyakrabban jelennek meg Budapesten olyan kisebb gázmotorokat üzemeltető cégek, amelyektől esetenként vásárolhatnak hőenergiát, de elképzelhető a nagyobb erőművek betelepülése is.
A sajtófőnök állítja, hogy a versenyhelyzet a fogyasztók számára is előnyös lehet, hiszen az olcsóbb energiavásárlás csökkentheti a távfűtési díjakat az egyes városrészekben. A Főtáv hosszú távú elképzelései szerint fokozatosan felszámolják majd a fővárosi szigetüzemeket és egységes távhőellátó hálózatot hoznak létre, hogy az összes hőtermelő versenyeztethető legyen. Amíg ez nem valósul meg, az éves energiavásárlási szerződések alapján biztosítják Budapest ellátását.
A Budapesti Erőmű Rt. alkalmazkodni fog a piaci igényekhez, amennyiben nem sikerül hosszú távú szerződést kötni az általa termelt hőre a Fővárosi Távfűtő Rt.-vel a 2004 utáni időszakra – közölte Tallósy János, a Budapesti Erőmű Rt. létesítési igazgatója.
Elmondta: a társaság a kispesti, kőbányai körzet számára szállított hő értékesítéséről kívánt megegyezni a Főtávval az elkövetkezendő húsz évre. Ezt a Kispesti Erőmű termelte volna. Az Újpesti Erőmű által létrehozott hőenergia megvásárlására kötött szerződésben a felek között létező keretmegállapodásban szereplő árakhoz képest 17 százalékkal alacsonyabb termelői ár szerepel. A Kispesti Erőműre vonatkozó, 2004-től érvényes szerződésben hasonló árkedvezményt tudtak volna nyújtani a Főtávnak. A kedvezőbb árajánlatot az tette lehetővé, hogy a Budapesti Erőmű Rt. felújításokat hajt végre a telephelyein. Az Újpesti Erőmű korszerű blokkja már februárban megkezdi a kereskedelmi üzemet.
A kispesti és a kőbányai körzetben mintegy 30 ezer lakás számára juttatnak hőenergiát. A Főtáv a Budapesti Erőmű egyik legfőbb partnere, ezért kívántak hosszú távú megállapodást kötni a szolgáltatóval – fűzte hozzá az igazgató, aki közölte: egyelőre nem nyilatkoznak többet az ügyről, a cég álláspontját a vezérigazgató fogalmazza meg egy későbbi időpontban.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője