Olcsóbbá válhat a fővárosi távfűtés

A fővárosi városüzemeltetési bizottság a napokban azt javasolta, hogy a Budapesti Távhőszolgáltató Rt. ezentúl ne kössön hosszú távú energia-megállapodást a Budapesti Erőmű Rt.-vel. Ha a Fővárosi Közgyűlés elfogadja, szabad út nyílik a Főtávnak az új energiaszállítók megbízására, megakadályozva az elsődleges hőtermelő monopolhelyzetét.

2002. 01. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többek között annak köszönhetők a magas távfűtési árak, hogy a privatizált Budapesti Erőmű Rt. külföldi tulajdonosai monopolhelyzetükkel élve, egyre jobban diktálni kívánnak a távfűtő műveknek – indokolták döntésüket a Fővárosi Közgyűlés városüzemeltetési bizottságának tagjai. A bizottság hétfői ülésén ifjabb Hegedűs Lorántné, a fővárosi városüzemeltetési bizottság MIÉP-es tagja kiejelentette: a helyzetért a rossz távhő- és a villamosenergia-törvény mellett a főváros is felelős, mert nem állt ki határozottan a tulajdonában lévő Főtáv mellett. Pozitív példaként említette Franciaországot, ahol nem privatizálták az energiaszektort, így ilyen gondok fel sem merülhetnek. Emlékeztetett arra, hogy a MIÉP már korábban is kifogásolta a hazai energiaszektor magánosítását.
– A Főtáv húszéves megállapodást kötött az Újpesti Erőmű által termelt energia megvásárlására, de a továbbiakban fenntartja azt a jogát, hogy szabadon választhasson a hőszolgáltatók között – szögezte le Sturdik Miklós, a Budapesti Távhőszolgáltató Rt. sajtófőnöke. Tájékoztatása szerint egyre gyakrabban jelennek meg Budapesten olyan kisebb gázmotorokat üzemeltető cégek, amelyektől esetenként vásárolhatnak hőenergiát, de elképzelhető a nagyobb erőművek betelepülése is.
A sajtófőnök állítja, hogy a versenyhelyzet a fogyasztók számára is előnyös lehet, hiszen az olcsóbb energiavásárlás csökkentheti a távfűtési díjakat az egyes városrészekben. A Főtáv hosszú távú elképzelései szerint fokozatosan felszámolják majd a fővárosi szigetüzemeket és egységes távhőellátó hálózatot hoznak létre, hogy az összes hőtermelő versenyeztethető legyen. Amíg ez nem valósul meg, az éves energiavásárlási szerződések alapján biztosítják Budapest ellátását.
A Budapesti Erőmű Rt. alkalmazkodni fog a piaci igényekhez, amennyiben nem sikerül hosszú távú szerződést kötni az általa termelt hőre a Fővárosi Távfűtő Rt.-vel a 2004 utáni időszakra – közölte Tallósy János, a Budapesti Erőmű Rt. létesítési igazgatója.
Elmondta: a társaság a kispesti, kőbányai körzet számára szállított hő értékesítéséről kívánt megegyezni a Főtávval az elkövetkezendő húsz évre. Ezt a Kispesti Erőmű termelte volna. Az Újpesti Erőmű által létrehozott hőenergia megvásárlására kötött szerződésben a felek között létező keretmegállapodásban szereplő árakhoz képest 17 százalékkal alacsonyabb termelői ár szerepel. A Kispesti Erőműre vonatkozó, 2004-től érvényes szerződésben hasonló árkedvezményt tudtak volna nyújtani a Főtávnak. A kedvezőbb árajánlatot az tette lehetővé, hogy a Budapesti Erőmű Rt. felújításokat hajt végre a telephelyein. Az Újpesti Erőmű korszerű blokkja már februárban megkezdi a kereskedelmi üzemet.
A kispesti és a kőbányai körzetben mintegy 30 ezer lakás számára juttatnak hőenergiát. A Főtáv a Budapesti Erőmű egyik legfőbb partnere, ezért kívántak hosszú távú megállapodást kötni a szolgáltatóval – fűzte hozzá az igazgató, aki közölte: egyelőre nem nyilatkoznak többet az ügyről, a cég álláspontját a vezérigazgató fogalmazza meg egy későbbi időpontban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.